Rekordowa prędkość chińskiego pociągu magnetycznego

Opublikowano: 06.04.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1520

Rewolucja w transporcie nabiera tempa — chińska firma CASIC właśnie pobiła rekord prędkości pociągu magnetycznego typu hyperloop. Nowy model o nazwie T-Flight rozpędził się podczas testów na torze do zawrotnych 623 km/h, znacznie przekraczając prędkość samolotów pasażerskich.

Maglev, czyli pociągi wykorzystujące technologię lewitacji magnetycznej, to jeden z najbardziej obiecujących kierunków rozwoju szybkiej kolei przyszłości. Chiński T-Flight to najnowszy przedstawiciel tej rodziny pojazdów, który właśnie zapisał się na kartach historii transportu jako najszybszy pociąg świata.

Zbudowany przez państwową korporację CASIC, T-Flight rozpędził się na krótkim, dwukilometrowym torze w próżni do oszałamiającej prędkości 623 km/h. To wynik o ponad 50 km/h lepszy od dotychczasowego rekordu należącego do japońskiego pociągu SCMaglev, który osiągał 630 km/h.

Aby uzyskać tak imponujące przyspieszenie, konstruktorzy musieli dopracować do perfekcji tor jazdy. Różnica między najwyższym a najniższym punktem toru wynosi zaledwie 0,3 mm, a cały tunel ma błąd geometryczny poniżej 2 mm. Pozwala to na osiągnięcie minimalnego tarcia i optymalną stabilność jazdy.

Plany CASIC nie kończą się jednak na tym rekordzie. Firma zapowiada, że w drugiej fazie testów chce wydłużyć tor do 60 km i pozwolić pociągowi na rozpędzenie się do 1000 km/h. Taka prędkość pozwoliłaby T-Flightowi nie tylko przebić bariery dźwięku, ale również znacznie wyprzedzić w czasie loty samolotowe.

Docelowo CASIC chce stworzyć połączenie między Wuhan a Pekinem, które ma osiągać zawrotne 2000 km/h. To niemal dwa razy więcej niż prędkość typowego samolotu pasażerskiego.

Rekordy prędkości to jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Technologia hyperloop, na której opiera się T-Flight, ma ogromny potencjał do zrewolucjonizowania całego systemu transportu publicznego. W przeciwieństwie do tradycyjnych pociągów pojazdy te mogą poruszać się z zawrotną prędkością, jednocześnie zużywając znacznie mniej energii.

Mimo że wizja Elona Muska wciąż nie doczekała się realizacji w Stanach Zjednoczonych, Chiny zdają się iść na całość, inwestując w rozwój tej technologii. Jeśli plany CASIC się powiodą, świat może wkrótce zobaczyć narodziny nowej ery kolei dużych prędkości, która całkowicie zmieni nasze postrzeganie podróży.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. replikant3d 06.04.2024 17:21

    tak. Tylko taka prędkość tylko w linii prostej. Z zakrętami już gorzej. Przy takich prędkościach , nawet niewielki łuk powoduje przeciążenia nadwyrężające konstrukcje toru i wagonów. Wystarczy wtedy najmniesza wada konstrukcji i katastrofa gotowa. Ja w życiu bym nie wsiadł do takiego pociągu. Życie mi jeszcze miłe…

  2. niusy 06.04.2024 19:36

    “… rozpędził się .. do zawrotnych 623 km/h, … przekraczając prędkość samolotów pasażerskich.”
    Z początków lotnictwa?

    “… rozpędził się … do oszałamiającej prędkości 623 km/h. To wynik o ponad 50 km/h lepszy od … pociągu … który osiągał 630 km/h”.
    630+50=680, ktoś mi wyjaśni o co chodzi w tym artykule?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.