Peruwiańska świątynia sprzed 5000 lat

Opublikowano: 16.02.2013 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 723

Archeolodzy z peruwiańskiego Ministerstwa Kultury odkryli w miejscu archeologicznym El Paraiso świątynię liczącą sobie 4-5 tysięcy lat. W prawym skrzydle głównej piramidy odkopano palenisko związane z większą strukturą, którą zidentyfikowano jako miejsce kultu. Dotychczas budowle o podobnych cechach charakterystycznych znajdowano na wybrzeżu i w górach w północnej części kraju. Nie napotkano ich natomiast w okolicach Limy, gdzie znajduje się El Paraiso.

Odkrycia dokonano po usunięciu stosu piasku i kamieni. Pod nimi odkryto kwadratową strukturę, zorientowaną na północny-zachód. Jej wymiary to 6,82 x 8,02 metra. Do świątyni prowadzi jedno niewielkie wejście, tak jakby we wnętrzu świątyni mogła przebywać tylko jedna osoba. Wewnątrz na środku znajduje się obniżona podłoga, położona 45 centymetrów poniżej reszty pomieszczenia. W centrum umieszczono ceremonialne palenisko, gdzie składano ofiary. Mury świątyni wybudowano z cegieł wykończonych żółtą gliną. Na niej widać resztki czerwonej farby.

Archeolodzy ocenili, że powstała około 3000 lat przed naszą erą. Zostanie to zweryfikowane za pomocą badań radiowęglowych.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: Ministerio de Cultura
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. ezbig 17.02.2013 01:19

  Informacje mamy tu skąpe i może to prawda co podają archeolodzy. Mnie zastanawia zawsze jedno, że jak coś dziwnego/dużego odkopią archeolodzy, to niemal automatycznie nazywane jest to świątynią, miejscem kultu lub grobowcem.

 2. bXXs 17.02.2013 11:47

  Jestem sceptyczny co do informacji naukowych i nazewnictw naukowych. Historia wielokrotnie pokazała głupote i przekręt naukowców. Można przyjąć coś jako informacje / hipoteze ale nie za fakt.
  “atom jest najmniejszą, niepodzielną cząsteczką” kto tego nie rozumiał był jak ci co sądzili, że ziemia musi być sferyczna” a przecież wszyscy wiedzą że jest płaska.

  Teraz mamy świadomość i programowane postrzeganie. Wszystko jest wibracją i energią. Nie ma nic stałego i solidnego.
  Nauka, kulty, rządy… to ściema większa niż Star Trek.

 3. aZyga 17.02.2013 12:07

  No fakt, wszystko co znajdą to albo świątynie, albo grobowce.No i jeszcze ofiary tam składali.A może to był ekskluzywny dom publiczny ? To, że jest jedno wejście nie świadczy, że przebywała jedna osoba !!! U mnie w domu też jest jedno wejście, a przebywa kilka osób.Palenisko też się znajdzie, a i szczątki ofiar jakby poszukał dobrze może też ;))

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.