Oskarżenia i groźby pod adresem Benny’ego Wendy

Opublikowano: 24.01.2016 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 950

Benny Wenda, zachodniopapuaski przywódca niepodległościowy, przewodniczący Free West Papua Campaign, a także rzecznik Zjednoczonego Ruchu Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP) wydał oświadczenie prasowe odrzucając w nim oskarżenia i groźby skierowane pod adresem swojej osoby ze strony szefa indonezyjskiej policji i szefa indonezyjskiej agencji wywiadowczej.

„Indonezyjski rząd robi wszystko, próbując odwrócić uwagę od rosnącego łamania praw człowieka w okupowanej Papui Zachodniej, Oni nie chcą, aby świat dowiedział się o trwającym ludobójstwie, które doprowadziło do śmierci ponad 500 tysięcy Zachodnich Papuasów. Takie brutalne morderstwa są kontynuowane z niesłabnącą częstotliwością od kiedy Indonezja nielegalnie zaanektowała Papua Zachodnią w 1969 roku, w ramach tego, co my Zachodni Papuasi określamy jako Akt BEZ Wyboru” – przestrzega Benny Wenda.

W ostatniej serii oskarżeń i gróźb pod adresem Benny’ego Wendy szef indonezyjskiej policji, Badrodin Haiti oskarżył założyciela FWPC o zorganizowanie ataku na indonezyjskich policjantów w Papui Zachodniej, twierdząc, że trzech funkcjonariuszy zginęło w napadzie przeprowadzonym przez „grupę Benny’ego Wendy”. Przebywający na uchodźctwie lider niepodległościowy odpowiedział na te zarzuty pisząc, że „indonezyjska policja bardzo dobrze wie, że nie tylko mieszkam w odległości 9000 mil od miejsca zdarzenia, ale także jestem pokojowym liderem niepodległościowym. Byłem nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla i zawsze opowiadałem się za całkowicie pokojowym rozwiązaniem sprawy Papui Zachodniej” za pośrednictwem referendum niepodległościowego.

Po oskarżeniu żyjącego na uchodźctwie działacza Badrodin Haiti w końcu przyznał, że Benny Wenda nie ma związku z wydarzeniami sugerując nawet, że „nigdy nie wspomniał nazwiska Benny’ego Wendy” pomimo, że CNN odnotowała dokładny czas i miejsce, w którym dokonał tego oskarżenia.

W tym samym czasie groźby pod adresem Benny’ego Wendy skierował też Sutiyoso, szef indonezyjskiej agencji wywiadowczej (BIN). W wypowiedzi dla CNN Sutiyoso zasugerował, że zarządzana przez niego jednostka zastosuje „miękkie podejście” wobec B. Wendy, lecz „jeżeli odmówi on współpracy”, to przygotowano wobec niego inne metody, które w tym momencie „są tajne i nie mogą zostać ujawnione”. Dopytywany przez CNN jakie inne metody niż miękkie przygotowano wobec Wendy, Sutiyoso roześmiał się i odpowiedział: „wy już wiecie”.

Założyciel FWPC zauważa, że indonezyjska policja nie potrafi bronić swojego stanowiska i żeby zdezawuować niewygodnego dla siebie działacza politycznego sama demaskuje się wobec prawdy i faktów. „Dlaczego oskarżają mnie o coś, czego nie zrobiłem, a następnie zaprzeczają, że wymienili moje imię” – dopytuje.

Nawiązując do gróźb szefa indonezyjskiego wywiadu Benny Wenda pyta otwarcie o to, jakich metod użyją indonezyjskie władze aby zmusić go do współpracy. „Czy rząd Indonezji chce kolidować z brytyjskim prawem i ścigać mnie na podstawie fałszywych oskarżeń po raz kolejny? Czy te inne metody będą wymagały wysłania indonezyjskich żołnierzy i zabicia mnie w Wielkiej Brytanii?”- dopytuje ponownie i nie pozostawia wątpliwości, że intencje indonezyjskiej administracji są dla niego przejrzyste. – „Wiem, że te groźby mają na celu mnie przestraszyć, ale nie chcę być zastraszany przez władze Indonezji przebywające w moim kraju i zabijające moich ludzi, a następnie próbujące zmusić mnie do współpracy z ich systemem”.

Benny Wenda proponuje też ewentualną przestrzeń, na której rzeczywiście mogłoby dojść do współpracy między nim a instancjami indonezyjskiego rządu: „Jeżeli indonezyjska agencja wywiadowcza chce mnie skłonić do współpracy, to powinna zapewnić mojemu narodowi możliwość wyegzekwowania naszego podstawowego prawa do samostanowienia w pokojowym referendum niepodległościowym, tak jak obiecano nam w 1962 roku”.

Pytanie zadawane przez Benny’ego Wendę mają jednak charakter czysto retoryczny, ponieważ założyciel FWPC i rzecznik ULMWP zdaje sobie sprawę, że jest to celowa strategia indonezyjskich służb mająca na celu zachowanie obecnego status quo. Służby porządkowe – które odpowiadają za śmierć 5 nastolatków w Paniai i od roku nie potrafią ustalić nazwisk sprawców tej masakry, znajdujących się notabene w ich szeregach i jednocześnie przed miesiącem dokonujące grupowego mordu politycznego na wyspie Yapen – realizują przede wszystkim odgórne założenia politycznie, nie zaś autentyczny program zadośćuczynienia sprawiedliwości.

Benny Wenda jest członkiem ludu Lani z Papui Zachodniej. Gdy był dzieckiem jego wioska została zbombardowana przez indonezyjskie wojsko, a wielu członków jego rodzinny zginęło. Za zaangażowanie w pokojową kampanię na rzecz niepodległości Papui Zachodniej był aresztowany i torturowany, groziło mu wieloletnie więzienie. Udało mu się zbiec i otrzymać azyl w Wielkiej Brytanii.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: BennyWenda.org, FreeWestPapua.org
Źródła: WolneMedia.net, Free West Papua Campaign Poland


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.