Orlen zapłacił 1,6 mld zł za ropę, której nie dostał

Opublikowano: 11.04.2024 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2554

W związku z utraceniem przez spółkę Orlen Trading Switzerland (OTS) 1,6 mld zł przedpłat za niedostarczoną ropę, Orlen przewiduje skorygowanie wyników rocznych za 2023 r. o taką właśnie kwotę – poinformował koncern.

Korekta wynika z analizy możliwości odzyskania przez OTS pieniędzy – ok. 1,6 mld zł, które uiściła tytułem przedpłat na poczet zakupu ropy oraz produktów ropopochodnych.

Wobec braku dostaw ropy oraz produktów ropopochodnych w terminie określonym we właściwych umowach, OTS wystąpiła z żądaniami zwrotu przedpłat. Nie zostały one zwrócone w zastrzeżonych terminach, a możliwość odzyskania należnych przedpłat OTS określiła jako mało prawdopodobną – poinformował koncern. Dlatego OTS oceniła, że sytuacja wymaga dokonania korekty jej wyniku finansowego za 2023 r.

W związku z tymi informacjami Orlen przewiduje ujęcie w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy za 2023 r. który w wysokości minus 1,6 mld zł głównie w wyniku spisania aktywa z tytułu przekazanych zaliczek na dostawy.

Orlen Trading Switzerland zajmuje się handlem produktami rafinacji ropy i produktami petrochemicznymi. Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie spółki, dostarcza zarówno produkty pochodzące z pięciu rafinerii Orlenu, ale także od innych wiodących światowych dostawców – zarówno prywatnych jak i państwowych.

Z informacji na stronie spółki wynika, że jej dwuosobowy zarząd, który poinformował o zaistniałej sytuacji, urzęduje w obecnym składzie od 27 lutego 2024 r.

Autorstwo: KM
Źródło: NCzas.info


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

 1. rozrabiaka 11.04.2024 17:55

  “W związku z utraceniem przez spółkę Orlen Trading Switzerland (OTS) 1,6 mld zł przedpłat za niedostarczoną ropę” – interes tej zagranicznej spółki jest tak dobry jakby to była spółka polska. Dlatego wielkie brawa!

 2. rozrabiaka 11.04.2024 17:56

  A ta ropa to rosyjska od przyjaciół USA? Bo gdyby było UE- to by raczej ryczeli – “złe niemcy nas okradają!”

 3. Szurnięty Mędrzec 11.04.2024 18:52

  X.D

 4. pikpok 11.04.2024 21:10

  No i zaczyna się, KGHM stracił wkład bo firma która miała wybudować małą elektrownie at. zbankrutowała, a za chwile będą spore problemy z gazem. Kopalnie węgla i koksu w Polsce zostały skutecznie zaorane, a elektrownie węglowe powoli są zamykane.
  Pewnie są inne skuteczne i efektywne technologie dzięki którym można uzyskać tanią energie, ale zanim to nastąpi to nas tu mocno przewalcują.

 5. rozrabiaka 11.04.2024 21:31

  @Pikpok-“…firma która miała wybudować małą elektrownie at. zbankrutowała” – to prawda?
  – dalej do twojego komentarza: zakupione śmigłowce nie działają, abramsy mają krzywe lufy, a lasów nie sprzedano lecz wycięto. Sukces za sukcesem.

 6. Katarzyna TG 11.04.2024 21:33

  pikpok, Polska ma być krajem tak absurdalnie drogiej energii że ludzie wieczorami będą siedzieli przy świeczkach bo lampki naftowe Bruksela zbanuje.

 7. pikpok 11.04.2024 21:46
 8. rozrabiaka 12.04.2024 01:03

  @pikpok no jest w artykule, cały jest dobry, nie tylko o atomie a porusza stan całej energetyki

 9. pikpok 12.04.2024 10:07

  Załatwili nas i Niemców również. Ciekawe ile z tego dociera do ludzi?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.