Odszkodowanie za 13 lat niewykorzystanego urlopu

Opublikowano: 30.11.2017 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 6

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie Brytyjczyka, któremu pracodawca przez 13 lat odmawiał prawa do płatnego urlopu. Wyrok ten może otworzyć drogę do kolejnych tego typu pozwów.

Trybunał wydał orzeczenie w sprawie brytyjskiego sprzedawcy okien Conley King, który działał na zasadzie samozatrudnienia. Brytyjczyk poszedł do sądu, ponieważ okazało się, że przez 13 lat pracy przysługiwał mu urlop, którego jednak nie wykorzystał. Dlatego zażądał od swojego pracodawcy zwrotu pieniędzy za niewykorzystane dni wolne od pracy w wysokości 27 tys. funtów.

Trybunał stwierdził, że pracodawca musi ponieść konsekwencje za niepozwalanie swojemu pracownikowi na korzystanie z przysługującego mu urlopu. Część ekspertów od prawa pracy twierdzi, że wyrok trybunału będzie miał znaczenie dla brytyjskich firm, które zatrudniają pracowników na zasadach samozatrudnienia. Może to oznaczać, że takie przedsiębiorstwa (np. kompanie taksówkarskie) staną przed obliczem wypłaty ogromnych odszkodowań.

“Dzisiejszy wyrok trybunału jest ostrzeżeniem przed tym, że Brexit może być katastrofalny w skutkach dla praw pracowniczych” – powiedział Jason Moyer-Lee, sekretarz generalny brytyjskich związków zawodowych i dodał, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości stał się ostatnimi czasu głównym celem zwolenników Brexitu.

“W sprawach takich jak ta właśnie okazuje się, że zabiegi Torysów do ochrony wielkiego biznesu poszły za daleko. Można zatem zrozumieć, dlaczego mają tak wielką obsesję na punkcie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości” – powiedział Jason Moyer-Lee.

Przypomnijmy, że zwolennicy Brexitu chcą wyłączenia Wielkiej Brytanii spod jurysdykcji Trybunału, ponieważ według nich sprawi to, że przejmą z powrotem kontrolę nad brytyjskim prawem.

Sprawa brytyjskiego sprzedawcy okien jest o tyle ważna, że otwiera furtkę innym podobnym pracownikom w Wielkiej Brytanii, którzy również podlegają samozatrudnieniu. Trybunał orzekł, że firma Conley’a Kinga traktowała go jak pełnoetatowego pracownika, więc zasługiwał on na pełnopłatny urlop, którego jednak nie otrzymał.

Tym samym trybunał otworzył drogę do podobnych pozwów od samozatrudnionych pracowników, którym pracodawcy również odmawiali płatnych urlopów.

Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o