Odnaleziono pomidor wyhodowany w kosmosie

Opublikowano: 13.12.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1622

Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) odnaleźli zagubiony osiem miesięcy temu owoc. Historyczny pomidor, bo jeden z pierwszych wyhodowanych w przestrzeni kosmicznej, zawieruszył się tuż po zerwaniu z krzaczka.

Pomidor wyhodowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) odnalazł się po ośmiu miesiącach. Owoc zaginął, kiedy w kosmicznym laboratorium pracował inżynier lotu 69. ekspedycji, ppłk. Francisco Rubio. Koledzy podejrzewali, że Amerykanin po kryjomu zjadł pomidora.

Owoc o średnicy 2,5 cm, karłowatej odmiany Red Robin, pochodził z roślin uprawianych na orbicie w ramach eksperymentu Veg-05. Zdaniem NASA ten program może dostarczyć cennej wiedzy na temat zapewnienia żywności astronautom podczas długotrwałych misji.

Pomidory zebrane z krzaczków 29 marca 2023 r. trafiły do kilku członków załogi w torebkach strunowych. Woreczek, który przypadł Rubio, znikł z laboratorium w niewyjaśnionych okolicznościach.

O tym, że kosmiczny pomidorek zaginął, świat dowiedział się we wrześniu 2023 r., kiedy Francisco Rubio połączył się z NASA z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauta świętował pobicie amerykańskiego rekordu długości pobytu w kosmosie – z powodu awarii statku kosmicznego, którym miał wrócić na Ziemię, jego półroczna misja przedłużyła się do niemal 371 dni. Inżynier lotu przyznał się do zagubienia owocu. Zdradził też, że obawia się, że już zawsze będzie miał reputację „złodzieja pomidorów”.

„Byłem pewien, że przypiąłem torebkę w odpowiednim miejscu, jednak kiedy wróciłem do laboratorium, już jej nie było. Spędziłem wiele godzin na poszukiwaniach. Jestem pewien, że kiedyś wysuszony pomidor odnajdzie się i odzyskam dobre imię” – żartował ppłk. Rubio.

Jego przewidywania sprawdziły się prawie trzy miesiące później, kiedy inżynier od dwóch tygodni przebywał już na Ziemi.

„Długo obwinialiśmy naszego dobrego przyjaciela Franka Rubio o zjedzenie pomidora. Ale możemy oczyścić go z zarzutów: znaleźliśmy pomidor” – powiedziała 6 grudnia amerykańska astronautka, ppłk. Jasmin Moghbeli, podczas transmisji z okazji 25-lecia ISS. Trzeba przyznać, że woreczek, który odpłynął w warunkach mikrograwitacji, miał się gdzie zawieruszyć – wnętrze ISS ma objętość ok. 930 m sześc.

NASA nie podaje, gdzie i w jakim stanie odnaleziono najsłynniejszy w Układzie Słonecznym owoc.

Autorstwo: Anna Bugajska (PAP)
Źródło: NaukawPolsce.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.