Obóz więzienny Guantanamo do zamknięcia?

Opublikowano: 14.02.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1360

Biały Dom zapowiedział likwidację obozu w Guantanamo na Kubie, gdzie Stany Zjednoczone mają bazę wojskową. Otwarty w kilka miesięcy po wydarzeniach z 11 wrześniach 2001 r. i rozpoczęciu wojny w Afganistanie, działa do dzisiaj, przetrzymując jeszcze kilkudziesięciu więźniów. Prezydent Biden powtórzył zapowiedź z czasów Obamy, nigdy nie zrealizowaną.

Według nowej obietnicy, obóz w Guantanamo miałby zostać opróżniony do końca kadencji Bidena, czyli za cztery lata. Jen Psaki, rzeczniczka prezydenta, mówiła, że rząd musi najpierw „ocenić sytuację”, ale zamknięcie skandalicznego obozu to „zamiar i cel” nowej administracji. Jeśli jej wierzyć, połowa więźniów – siedzących tam bez wyroków – jest niebezpieczna. Wśród bezpiecznych jest Chaled Szejk Mohammed, domniemany „mózg” ataków z 11 września, który zwariował na skutek tortur.

Armia amerykańska urządziła obóz pod koniec 2001 r. Słynne klatki, pomarańczowe pasiaki i tortury stały się jednym z symbolów „wojny z terroryzmem”, którą wydało imperium po upadku trzech wieżowców na Manhattanie. Umiejscowienie na Kubie pozbawiało więźniów praw, z których mogliby korzystać w USA, a dawało nowe strażnikom. Testowano tam tortury stosowane później w Iraku i innych krajach, w tym w Polsce. Setki więźniów nie miały żadnych sformułowanych zarzutów. Po latach większość z nich została zwolniona lub deportowana do swego bądź innego kraju.

Ogłoszenie zamiarów zamknięcia obozu przez Bidena dodatkowo, symbolicznie odetnie go od kadencji Donalda Trumpa, który zamiast obiecywać likwidację, zostawił obóz otwarty, chcąc go wypełnić „złymi facetami”. Więźniowie, którzy mieli wyjść po obietnicy Obamy, przesiedzieli dodatkowe 12 lat. Nie wiadomo jak się odnoszą do obietnicy Bidena, który był zastępcą Obamy przez osiem lat. Do likwidacji obozu od lat bezskutecznie nawołują organizacje obrony praw człowieka.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.