Były więzień z Guantanamo podaje Kanadę do sądu

Opublikowano: 25.04.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1606

Były więzień Guantanamo Bay wytoczył Kanadzie proces o 35 milionów dolarów odszkodowania za przysłużenie się do jego uwięzienia i poddawania torturom. Mohamedou Ould Slahi spędził w Guantanamo 14 lat. Obecnie ma 51 lat.

Pozew trafił w piątek do sądu federalnego. Władze Kanady są w nim oskarżane o „spowodowanie osadzenia Slahiego w Guantanamo Bay, udział w osadzeniu i przedłużeniu osadzenia, podczas którego był poddawany torturom, przemocy i przemocy seksualnej”.

Slahi pochodzi z Mauretanii, mieszkał w Montrealu od listopada 1999 do stycznia 2000 roku. Wtedy też był obiektem śledztwa prowadzonego przez służby wywiadowcze. Teraz twierdzi, że podczas działań śledczych był zastraszany. Grożono mu przymusowym powrotem do Mauretanii.

Slahi przede wszystkim utrzymuje, że kanadyjskie władze przekazały fałszywe informacje o jego aktywności i w ten sposób doprowadziły do zdarzeń, które potem zakończył się aresztowaniem go. Po aresztowaniu mężczyzna został przetransportowany do Jordanii, potem do Afganistanu, a następnie do Guantanamo Bay, gdzie spędził 14 lat bez zarzutów. W momencie aresztowania w 2002 roku podejrzewano go o związki z terroryzmem, poniekąd dlatego, że modlił się w tym samym meczecie co „Millennium bomber” Ahmed Ressam. Ponadto na początku lat 90. Slahi był dwa razy w Afganistanie, by walczyć przeciwko afgańskiemu rządowi popieranego przez sowietów. Śledczy amerykańscy podejrzewając Slahiego o członkostwo w Al-Kaidzie, stosowali techniki przesłuchiwania uważane obecnie za tortury. Ostatecznie mężczyzna złamał się i przyznał się do tego, co chcieli przesłuchujący, nawet do spisku dotyczącego wysadzenia wieży CN.

Prokurator generalny Kanady na razie nie komentował sprawy.

Podczas pobytu w więzieniu Slahi napisał kilka książek, m.in. spisał swoje wspomnienia, które posłużyły za kanwę scenariusza do filmu „The Mauritanian” z 2021 roku. Obecnie pisze dla duńskiego teatru.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.