Kuba żąda zamknięcia bazy Guantanamo w rocznicę jej powstania

Opublikowano: 25.02.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1502

Otwarcie 120 lat temu amerykańskiej bazy wojskowej w Zatoce Guantanamo wbrew woli narodu kubańskiego było „kradzieżą suwerenności” republiki i USA powinny w końcu ją zlikwidować — stwierdził prezydent Kuby Miguel Díaz-Canel w oświadczeniu na „Twitterze”.

„Minęło 120 lat od […] kradzieży suwerenności Kuby, od dnia, w którym w ciało Kuby wbito sztylet, który rani także inne narody, ponieważ baza jest wykorzystywana jako nielegalne więzienie” — napisał prezydent na swoim „Twitterze”.

„Sto dwadzieścia lat temu Stany Zjednoczone zajęły ponad 117 kilometrów kwadratowych naszego narodowego terytorium wbrew woli Kubańczyków. To brutalna uzurpacja, która musi zostać powstrzymana” — napisał z kolei w tej samej sieci społecznościowej minister spraw zagranicznych wyspy Bruno Rodriguez Parrilla.

Przypomnijmy, że wojska amerykańskie zajęły Kubę w styczniu 1899 roku. W 1901 roku pod naciskiem USA do kubańskiej konstytucji została wpisana „poprawka Platta”, która ustanowiła protektorat USA nad tym krajem. USA otrzymały w bezterminową dzierżawę terytorium w celu zbudowania bazy marynarki wojennej w pobliżu zatoki Guantanamo.

Od ponad dwudziestu lat w amerykańskiej bazie istnieje więzienie, które praktycznie nie jest kontrolowane przez rząd USA, ale jedynie przez CIA i Pentagon. Przedstawiciele organizacji międzynarodowych, w tym eksperci OBWE i ONZ, wielokrotnie wzywali administrację Stanów Zjednoczonych do natychmiastowego zamknięcia więzienia Guantanamo, ponieważ wielu więźniów było tam przetrzymywanych nawet bez postawienia im jakichkolwiek zarzutów stale i poddawanych torturom.

Źródło: pl.News-Front.info


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.