Obecność krajów anglojęzycznych w internecie nieustannie się zmniejsza

Opublikowano: 12.10.2007 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery

Liczba wyświetleń: 499

Lenn Ricart, główny dyrektor biura zaawansowanych badań firmy PriceWaterhouseCoopers, a jednocześnie członek zarządu Internet Society uważa, że “głód wiedzy nieuchronnie prowadzi albo do języka angielskiego, albo do chińskiego”. Socjolog Internetu Howard Rheingold dodaje: „Oczywiście, że język angielski zastąpi niektóre języki. Jednakże wraz z rozwojem w XXI stuleciu coraz bardziej dominującą rolę odgrywać będzie język chiński, chociażby z powodów czysto demograficznych”. Doradca ds. strategii internetowej Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej Robert Shaw powiedział: “Jeżeli któryś z języków będzie w przyszłości ostatecznie dominował, prawdopodobnie będzie to język chiński, bowiem to tam w przyszłości nastąpi rozwój Internetu. Obecność krajów anglojęzycznych w Internecie, nieustannie się zmniejsza.”

Według Niny Gorobiny reprezentującej w Pekinie rosyjskie bank “Promsvjazbank”, chiński już teraz rozwija się na terytorium Azji jako język komunikacji biznesowej, wyprzedzając język angielski. “W wielu krajach Azji, język chiński już stał się językiem międzynarodowym i ta tendencja prawdopodobnie będzie się zwiększać”. W jej opinii rozwój dużej liczby społeczności chińskich poza granicami kraju także pomaga umiędzynarodowieniu języka mandaryńskiego. “Wiele krajów, włączając w to Australię i Kanadę, zamieszkuje duża chińska diaspora. Dla przykładu, aż 40% mieszkańców Vancuver jest chińskiego pochodzenia. Język chiński odgrywa ważną rolę w tych państwach. Język chiński umacnia swój wpływ na całym świecie”.

Tym nie mniej, z wielu powodów trudno sobie wyobrazić, aby w przyszłości język mandaryński zastąpił angielski – chociażby z najprostszego powodu: nauka języka angielskiego jest stosunkowo łatwa w porównaniu z systematycznością i wysiłkiem, jaki należy włożyć w naukę mandaryńskiego. Jason Kelly – student uczący się na zaawansowanym poziomie języka chińskiego w Pekinie mówi, że sam doświadcza rosnącego zainteresowania językiem chińskim. Jednakże o ile język ten może zdominować komunikację na terytorium Azji, o tyle trudno sobie wyobrazić, aby zastąpił angielski. “Język angielski ma tę przewagę, że już jest językiem upowszechnionym. Rynek nauki języka angielskiego to ogromna wręcz instytucja. Trudno będzie językowi chińskiemu osiągnąć taka pozycję, a droga do tego będzie długa i skomplikowana” – uważa Kelly.

Jednocześnie mówi on o wzrastającym zainteresowaniu kursami języka chińskiego na amerykańskich uniwersytetach. Nawet w chińskiej stolicy wyraźnie widać wzrost zainteresowania obcokrajowców, nauką języka chińskiego. “W pekińskiej dzielnicy Wudaokou mieszka bardzo wielu obcokrajowców, uczących się języka chińskiego. Byłbym bardzo zdziwiony, gdyby język chiński zastąpił język angielski, jednakże rola języka mandaryńskiego w biznesie i edukacji na terytorium Azji, na pewno będzie rosła”

Źródło: Chińskie Radio Międzynarodowe


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.