Nowe geoglify z Nazca zmieniają historię płaskowyżu

Opublikowano: 08.04.2018 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 61

Słynne rysunki z płaskowyżu Nazca, interesują sobą historyków już od wielu lat. Kolejne geometryczne kształty odnajdywane na powierzchni tego pustynnego lądu uczą nas o kolejnych tajemnicach kultury, która je zbudowała. Okazuje się jednak, że nowo odkryte rysunki mogą postawić dotychczasowe ustalenia pod wielkim zdaniem zapytania.

Dziwne rysunki znajdujące się na płaskowyżu Nazca w Peru, zostały odkryte dopiero w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Bardzo długo uważano je jedynie za plątaninę kanałów wyrytych na pustyni. Przez jakiś czas, naukowcy opowiadali nawet bajki o kanałach irygacyjnych. Jednak już w latach czterdziestych ubiegłego wieku odkryto, że są to rysunki, które da się zobaczyć tylko z pokładu pojazdu powietrznego.

Do tej pory, uważano że twórcami tych niezwykłych formacji była kultura Nazca żyjąca na tym obszarze równolegle do momentu powstania większości z rysunków. Tymczasem nowo odkryte znaleziska zdają się sugerować że część z rysunków z Nazca jest o kilkaset lat starsza niż kultura od której pochodzi ich nazwa. Najnowsza teoria zakłada, że autorami tych “nowych” rysunków z Nazca mogła być żyjąca na przełomie 500 roku p.n.e a 200 roku n.e kultura Paracas. Ta sama, od której pochodzą słynne wydłużone czaszki z Paracas.

W tym kontekście warte wspomnienia są również geoglify z Palpa, które miały powstawać w równolegle do tych z Nazca. Badania wskazują na to, że one również zostały wykonane przez kulturę Paracas. W przeciwieństwie do figur z Nazca, które powstały na setkach kilometrów kwadratowych płaskowyżu Nazca, postacie i linie Palpa znajdują się na szczytach grzbietów górskich lub na zboczach wzgórz. Rozrzucone wokół płaskowyżu, linie i piktogramy są niewidocznymi z ziemi gigantycznymi rysunkami reprezentującymi kształty geometryczne, zwierzęta i inne obiekty.

Nowe geoglify odnalezione na terenie płaskowyżu Nazca umożliwią nam poznanie kolejnego rozdziału z historii ludu Paracas, a nie wykluczone, że pomoże w zrozumieniu ich niezwykłego zainteresowania wydłużonymi czaszkami oraz fascynacją niebem. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że oficjalna wersja historii nie jest tak dokładna jak mogłoby się wydawać, a geoglify z Nazca pojawiały się na tym obszarze wiele wieków przed nadejściem ludu Nazca. Czy zatem budowa tych niezwykłych struktur miała związek nie tyle z mieszkańcami tego płaskowyżu, co raczej samym obszarem na którym jest on położony? Czy możemy wykluczyć iż istoty przedstawiane na geoglifach z Palpa oraz te z Nazca miały zwrócić na siebie uwagę jeszcze dawniejszych mieszkańców tego regionu?

Autorstwo: M@tis
Na podstawie: NationalGeographic.com
Źródło: InneMedium.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ