Niemieckie landy sprzeciwiają się elektrowniom atomowym w Polsce

Opublikowano: 17.12.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1909

Agencja Deutsche Presse Agentur podaje, że Brandenburgia, Saksonia oraz Meklemburgia-Pomorze Przednie wyraziły sprzeciw wobec elektrowni atomowej w Polsce. Natomiast to nie oznacza, że Warszawa planuje powstrzymywać się przed transformacją energetyczną. Pierwszy reaktor ma powstać w naszym kraju około 2033 r. Natomiast partnerem technologicznym ma zostać firma Westinghouse ze Stanów Zjednoczonych.

„Ze względu na incydenty jądrowe w Czarnobylu i Fukushimie plany dalszego wykorzystania energetyki jądrowej powinny zostać porzucone dla dobra ludności i środowiska wszystkich krajów Morza Bałtyckiego” – czytamy na stronie resortu ochrony konsumentów Brandenburgii. „Plan budowy atomu w preferowanej lokalizacji Lubiatowo-Kopalino był przedmiotem obowiązkowych konsultacji, w ramach których można było składać uwagi do wtorku, 13 grudnia” – informuje portal BiznesAlert.pl”.

W środę, 2 listopada polski rząd przyjął odpowiednią uchwałę dotyczącą realizacji projektu jądrowego. Pierwszą elektrownię atomową w naszym kraju wybuduje amerykańska firma Westinghouse. Jako preferowaną lokalizację wybrano Lubiatowo-Kopalino ze względu na konieczność zagwarantowania odpowiedniej mocy pojedynczego reaktora oraz maksymalizacji bezemisyjnych i stabilnych mocy wytwórczych.

W środę na antenie Polsat News minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oznajmiła, że wszystko wskazuje, na to, że już w 2033 roku będzie zbudowany pierwszy reaktor. Jak dodała polityk, być może uda się to zrobić szybciej.

„Przed nami decyzje i dokumenty. 2033 rok jest bardzo realny. 2026, jako rozpoczęcie budowy, biorąc pod uwagę, że decyzję o wyborze technologii podjęliśmy dzisiaj, jest również bardzo realistyczne” – przekazała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: BiznesAlert.pl, ISBNews.pl, DoRzeczy.pl
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szwęda 17.12.2022 13:31

    Zamiast jednej atomówki za te same pieniądze możnaby zapewne postawić 3 wielkie węglowe i wznowić na wielką skalę wydobycie polskiego węgla, a co najważniejsze uniezależnić się od obcych dostawców paliwa.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.