Niemcy mogą wystąpić ze Strefy Schengen

Opublikowano: 23.08.2015 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 920

Zdaniem niemieckiego ministra spraw wewnętrznych Thomasa de Maizière’a obowiązujące w ramach UE porozumienie o udzielaniu uchodźcom azylu nie przetrwa długo. Polityk uważa, że Europa powinna opracować nowy system przyjmowania imigrantów. Niemieckie władze rozpatrują możliwość przywrócenia kontroli granicznej w celu ograniczenia napływu imigrantów do kraju oraz wprowadzenia poprawek do układ z Schengen – pisze „The Telegraph”.

Jak podaje brytyjska gazeta, Niemcy sugerują, że Strefa Schengen, która pozwala na swobodne przekraczanie granic większości krajów europejskich, „nie może istnieć”, jeśli niektórzy członkowie Unii Europejskiej nie chcą przyjmować uchodźców. “Opowiadam się za swobodnym przemieszczaniem się, ale jeśli inne europejskie państwa nie przestrzegają prawa i system dubliński przestał działać, to potrzebujemy innego mechanizmu. Swobodne przekraczanie granic nie może istnieć bez realnej polityki krajów Europy w kwestii udzielania azylu uchodźcom” – „The Telegraph” cytuje słowa niemieckiego ministra spraw wewnętrznych Thomasa de Maizière’a.

W konwencji dublińskiej zagwarantowano, że wniosek każdej osoby ubiegającej się o azyl w Unii Europejskiej zostanie rozpatrzony przez jedno z państw członkowskich, bez odsyłania z jednego państwa do drugiego z powodu trudności z ustaleniem państwa właściwego do rozpatrzenia wniosku o azyl. Brytyjska gazeta podkreśla, że dążenie Niemiec do wprowadzenia kontroli na granicach zgadza się z planami premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona odnośnie reformowania Unii Europejskiej.

Ewentualne wystąpienie Niemiec ze Strefy Schengen skomentował brytyjski konserwatysta Dominic Grieve: “Najwidoczniej Schengen jest pod silną presją ze względu na możliwości przekraczania granicy. Niemcy przyjmują najwięcej uchodźców, co wywołuje poważny kryzys. To może być istotny argument do przemyśleń na szczeblu europejskim”.

Zastępca dyrektora centrum analitycznego Open Europe Stephen Booth uważa, że narastający kryzys imigracyjny wewnątrz Unii Europejskiej „może spowodować rewizję polityki nie tylko udzielania azylu imigrantom, ale i swobodnego przemieszczania się wewnątrz UE”.

W Niemczech trwa gorąca debata publiczna na temat imigrantów. Jednostki administracyjne, które mają zająć się uchodźcami, twierdzą, że nie mają na to środków. Prawicowi ekstremiści coraz częściej napadają na ośrodki dla uchodźców. Wcześniej niemieckie MSZ i MSW wystąpiły w inicjatywą ograniczenia liczby wniosków o nadanie statusu uchodźcy obywatelom państw na Bałkanach Zachodnich. Wnioski mają być odrzucane na podstawie tego, że przyjechali oni do Niemiec z regionu, który nie jest objęty konfliktem zbrojnym.

Najnowszy sondaż wskazuje, że blisko 58 proc. Niemców opowiada się za zawieszeniem układu z Schengen o zniesieniu kontroli na granicach między państwami Unii Europejskiej. Jeszcze większy odsetek zwolenników takiego rozwiązania mieszka w Austrii.

Badanie przeprowadzone dla niemieckiego portalu “Focus Online” mówi o blisko 58 proc. liczbie zwolenników przywrócenia kontroli granicznych. Przeciwnego zdania jest 31 proc, natomiast 11 proc. nie ma zdania na ten temat. Największy odsetek zwolenników zawieszenia układu z Schengen znajduje się wśród osób popierających Alternatywę dla Niemiec (AfD), liberalną Wolną Partię Demokratyczną (FDP) oraz Unię Chrześcijańsko-Demokratyczną (CDU). Takie rozwiązanie popiera też równo połowa zwolenników skrajnie lewicowej partii Die Linke.

Jeszcze większy odsetek osób sprzeciwiających się układowi z Schengen jest w Austrii. Rozwiązanie to popiera tam blisko 66 proc. respondentów.

Źródła: pl.SputnikNews.com (1-6), Autonom.pl (7-9)
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. eLJot 23.08.2015 12:49

    Keine grenzen!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.