Niebezpiecznie maleją zasoby słodkiej wody

Opublikowano: 15.03.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 579

Futurolodzy już od dawna przewidywali, że w przyszłości woda pitna będzie na wagę złota. Te czasy nadchodzą szybciej niż nam się wydaje. Na razie procesy te są najbardziej dokuczliwe w Afryce i na Bliskim Wschodzie, ale problem dostępności słodkiej wody prędzej czy później dotknie każdego z nas.

Ubytki wody są dobrze dostrzegalne z kosmosu. Na zdjęciach satelitarnych skalę problemu widać jednak dopiero, gdy dokona się porównania zdjęcia rezerwuarów wody na Eufracie. Szczególnie widać tą różnicę na przykładzie rezerwuaru Qadisiyah, co widać na poniższych zdjęciach wykonanych przez satelitę Landsat. Pierwsze powstało we wrześniu 2006 a drugie we wrześniu 2009.

Załamanie hydrologiczne na Bliskim Wschodzie może dziwić, bo pierwsze cywilizacje w historii ludzkości powstawały właśnie na terenie między Eufratem a Tygrysem. Były to zawsze tereny bardzo żyzne, ciepłe i przyjazne życiu ludzi. Postępujące pustynnienie powoduje jednak, że stają się one coraz bardziej nieprzyjazne.

Po analizie danych z sond grawitacyjnych GRACE okazało się, że spadek całkowitej ilości wody w Tygrysie i Eufracie jest alarmujący i aktualnie wody ubywa tu tak szybko, że jest to drugie miejsce na świecie pod tym względem. Największa utrata wody jest rejestrowana w rzekach z Indii. W przypadku Bliskiego Wschodu spadek ilości wody w rzekach nastąpił lawinowo zwłaszcza po powodzi w 2007 roku i nie doszło jeszcze do powrotu do normalnych poziomów.

Naukowcy twierdza, że te procesy wywołuje człowiek poprzez nieracjonalne wydobycie zasobów z wód gruntowych. Następuje nierównowaga w wyniku, której zasoby wody nie nadążają się uzupełniać i skutkiem tego dochodzi do takich ubytków wody jak ten obserwowany w rzekach Mezopotamii.

Na podstawie: www.jpl.nasa.gov
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. RayX 15.03.2013 11:51

    pseudo-naukowe podkrecanie cisnie. Ziemia istnieje podobno 4.5mld lat i sie trzyma, i trzymac sie bedzie.

  2. RayX 15.03.2013 11:52

    pseudo-naukowe podkrecanie cisnienia. Ziemia istnieje podobno 4.5mld lat i sie trzyma, i trzymac sie bedzie.

  3. Jedr02 15.03.2013 13:43

    No ziemia tak, ale na jej powierzchni mnóstwo gatunków związku ze zmianami na niej wygineło albo ograniczał się zasięg ich strefy bytowania. Człowiek nie zniszczy planety, ale nie ma najmniejszego problemu by poważnie zaingerował w ekosystem i doprowadził siebie do problemów czy nawet częsciowej zagłady. W ekologii nie chodzi tylko o ziemie, ale o to by była zdatna do życia dla cżłowieka.

  4. bajeczny 15.03.2013 16:14

    Obiecuję Wam, że ja w tym roku dla ochrony wody zrobię ile się da, już oglądam się za tanimi zbiornikami, założę rynnę na oborze i krowy będę poił deszczówką

  5. matimozg 15.03.2013 21:39

    A kto powiedział, że ziemia istnieje 4.5 mld lat. Pani mówiła w szkole? Na discovery leciało? Darwin to ustalił? To przypuszczenia.

  6. Tito 16.03.2013 00:22

    Przecież napisał “podobno”, pozostawiając pole do dyskusji 😐

  7. pasanger8 16.03.2013 02:51

    Ziemia sobie poradzi pytanie raczej brzmi czy gatunek homo sapiens sapiens na niej przetrwa czy nie czeka nas scenariusz jak z ,,12 małp” czy podobny.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.