Nie zabraniają modlitwy, lecz słów „Bóg” i „Ojciec Niebieski”

Opublikowano: 21.10.2023 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2542

Minister obrony Kanady Bill Blair twierdzi, że Partia Konserwatywna szerzy „dezinformację”, twierdząc, że kapelanom wojskowym nie wolno już modlić się podczas funkcji publicznych. „Postawmy się jasno: kapelanom [sił kanadyjskich] nie zakazano – i nie będzie – zakazu modlitwy w Remembrance Day, ani w żadnym innym czasie” – napisał pan Blair 19 października na portalu społecznościowym „X”.

Minister zareagował na post przywódcy Partii Konserwatywnej Pierre’a Poilievre’a z 18 października, w którym stwierdzono, że rząd zakazuje kapelanom wojskowym modlić się podczas ceremonii Remembrance Day. „Nasi weterani nie modlą się pod rządami Trudeau” – napisał Poilievre.

Poprzednia dyrektywa z 2013 r., zatytułowana „Modlitwa publiczna podczas ceremonii wojskowych”, zawierała szczegółowe wytyczne dotyczące sposobu, w jaki kapelani powinni prowadzić modlitwy, podając jednocześnie dalsze instrukcje dotyczące „inkluzywności”. „Kapelan poprzedzi modlitwę uwagami, które zachęcą tych, którzy z jakiegokolwiek powodu nie są skłonni do modlitwy, aby wykorzystali ten czas na cichą osobistą refleksję lub kontemplację, podczas gdy inni się modlą” – czytamy w dyrektywie z 2013 roku.

Nowa dyrektywa, pt. „Duchowa refleksja kapelanów w miejscach publicznych”, nie mówi, że kapelani mogą prowadzić modlitwę, a jedynie wspomina o „refleksjach”. „Chociaż dla niektórych naszych członków wymiar modlitwy może zajmować znaczące miejsce, nie wszyscy modlimy się w ten sam sposób; dla niektórych modlitwa nie odgrywa żadnej roli w ich życiu” – głosi dyrektywa z 11 października podpisana przez Kapelana Generalnego, Generała Brygady Guya Belisle. „Refleksje publiczne muszą być prowadzone w odpowiedni sposób, aby obejmować wszystkich zgromadzonych”. Dodaje, że kapelani muszą przyjąć „wrażliwe i włączające” podejście. „Kapelani muszą zadbać o to, aby wszyscy członkowie czuli się szanowani i włączeni, podejmując praktyki włączające, które szanują różnorodność przekonań w CAF” – czytamy w dokumencie.

Blair podkreślił ten punkt w swoim oświadczeniu, mówiąc, że „dyrektywa ma na celu rozszerzenie udziału w refleksjach kapelanów wojskowych, a nie jego ograniczenie”. Dyrektywa cytuje opinię Sądu Najwyższego z 2015 r., która orzekła, że ​​rada miejska Quebecu nie powinna odmawiać modlitwy chrześcijańskiej przed zebraniami, aby chronić religijną neutralność państwa. Trybunał „ustanowił rygorystyczne standardy neutralności religijnej państwa, których [Królewska Kanadyjska Służba Kapelana] ma prawny obowiązek przestrzegać” – czytamy w dyrektywie. „Wymóg ten jest zgodny z zasadą włączenia, która jest najważniejsza w CAF”. Wydaje się to sugerować, że Służba Kapelanów dostrzega prawny wymóg, aby kapelani nie angażowali się w modlitwę podczas ceremonii.

Komentarz Ministra Blaira w tej sprawie pojawił się ponad dzień po tej rozmowie w Izbie i poście Poilievre’a na ten temat w mediach społecznościowych. Wydaje się, że stanowisko rządu w tej kwestii koncentruje się na tym, co stanowi modlitwę, mimo że w nowej dyrektywie używany jest termin „refleksja”.

Jednakże po komentarzu Blaira z 19 października rzecznik Derek Abma odpowiedział 20 października, że ​​„kapelani nie mają zakazu modlitwy w Dniu Pamięci ani w żadnym innym terminie”. Dodał jednak, że kapelani nie mogą używać słów takich jak „Bóg” czy „Ojciec Niebieski”. „W tej dyrektywie słowo »publiczny« jest używane w odniesieniu do obowiązkowych ceremonii wojskowych. Podczas takich ceremonii kapelani nie powinni używać słowa »Bóg« ani innych odniesień do siły wyższej, takich jak »Ojciec Niebieski«. Ma to na celu zapewnienie, że wszyscy poczują się włączeni i będą mogli uczestniczyć w refleksji, bez względu na swoje przekonania” – napisał pan Abma w e-mailu.

Dziennik „The Epoch Times” zapytał Departament, dlaczego w nowej dyrektywie unika się użycia słowa „modlitwa” i zamiast tego używa słowa „refleksja”, oraz czy departament uważa, że ​​modlitwa może być pozbawiona religii, ale nie otrzymał od razu odpowiedzi.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Na podstawie: „The Epoch Times”
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.