Nie cytuj Wikipedii w pracy naukowej

Opublikowano: 24.01.2009 | Kategorie: Edukacja

Liczba wyświetleń: 619

Wikipedia staje się coraz popularniejszym źródłem wiedzy dla uczniów i studentów. Jest bez przeszkód dostępna, znajdują się w niej definicje nawet najbardziej oczywistych haseł i wygodny system ułatwiający chronologiczną analizę poszczególnych tematów, co może być dużym ułatwieniem dla osób piszących prace z historii.

Tymczasem władze wydziału historycznego Middlebury College zabroniły studentom cytowania Wikipedii w pracach naukowych i testach. Zauważono, że studenci coraz częściej popełniali merytoryczne błędy w swoich esejach, ponieważ bezkrytycznie korzystali z Wikipedii.

Naszym interesem, jako nauczycieli jest redukowanie rozpowszechniania dezinformacji – powiedział odnosząc się nowego rozporządzenia Don Wyatt z Middlebury College. Wyatt sprzeciwił się jednak pomysłowi całkowitego zakazu korzystania z Wikipedii, jaką chciał wprowadzić senat uczelni. Według niego, taki zakaz nie mógłby być egzekwowany, pozatym wiele haseł dostępnych w tej sieciowej encyklopedii ma bardzo dobrze przygotowane bibliografie, które mogą być dobrym miejscem do rozpoczęcia badań nad konkretnymi tematami.

Wyatt zaznaczył, że prace, w których znajdzie się jedno odwołanie do Wikipedii nie będą odrzucane, jednak mocno napiętnowany zostanie każdy taki przypadek. Studenci informowani będą o wadach Wikipedii i sposobach krytycznej analizy zawartych w niej treści.

Nie jest to sytuacja wyjątkowa. Rok temu Alan Liu, profesor z University of California w Santa Barbara wprowadził zasadę, w myśl której Wikipedia nie jest odpowiednim źródłem argumentów dla niczego, co ma kluczowe znaczenie dla dyskusji lub wyników badań. Liu podał również konkretny przykład pracy dotyczącej postmodernizmu i strukturalizmu, w której wszystkie przypisy odnosiły się do Wikipedii, a zabrakło w nich odwołań do oryginalnych źródeł i prac krytycznych.

Przedstawiciele Wikipedii podzielają te uwagi. Sandra Ordonez z Wikimedia Foundation przyznaje, że Wikipedia jest dobrym miejscem na rozpoczęcie badań i zebranie informacji o niezbędnej literaturze i zakresie pojęć, jakie mogą być konieczne do analizy konkretnego zagadnienia. W pracach pisanych na poziomie uniwersyteckim nie cytuje się encyklopedii – więc na tej samej zasadzie nie powinno się cytować również Wikipedii.

Roy Rosenzweig, dyrektor Center for History and New Media z George Mason University analizował jakość historycznych zasobów Wikipedii i wykazał, że w wielu przypadkach serwis ten był o wiele bardziej dokładny od tradycyjnych encyklopedii. Jego zdaniem główny problem nie leży w jakości materiałów, ale w złej praktyce uczniów i studentów, którzy z zasady nie powinni cytować w swoich pracach haseł z encyklopedii.

Okazuje się, że najlepszą metodą rozwiązania sytuacji, w której błędy występujące w Wikipedii powielane są w pracach naukowych oddawanych przez studentów są intensywniejsze działania edukacyjne dotyczące zasad krytycznej analizy treści internetowych. Jeśli studenci nauczą się krytycznie filtrować dostępne w internecie materiały, będą mogli z dobrym skutkiem wykorzystywać je w swojej pracy naukowej.

Źródło: Historia i Media

BIBLIOGRAFIA

1. A Stand Against Wikipedia
http://insidehighered.com/news/2007/01/26/wiki

2. Can History be Open Source? Wikipedia and the Future of the Past
http://chnm.gmu.edu/resources/essays/d/42

3. Wikipedia może być niebezpieczna
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/wikipedia_moze_byc_niebezpieczna_33470-2,2007,7,12.html

4. Wikipedia – pospolite ruszenie encyklopedystów. Największa encyklopedia na świecie
http://www.ebib.info/2006/73/hofmokl_tarkowski.php


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Raptor 24.01.2009 11:06

    W sumie słusznie. O ile Wiki jest dobrą doraźną, poglądową pomocą dydaktyczną, to pachnie w wielu miejscach cenzurą i manipulacją.

  2. PeakOil 24.01.2009 12:16

    Zbierając materiały do pracy wiki jest przydatna.
    Nie chodzi mi o cytowanie artykułów ale o dostępną pod nim bibliografie.
    Mam wtedy parę ciekawych tytułów, poszukać tylko książki czy artykułu .
    Odniesienia do obcojęzycznej prasy czy innych publikacji daje plus w ocenie recenzenta.
    To jest siła Wiki a jak się popatrzy na zakładkę dyskusji …

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.