NGO przemycają imigrantów i szpiegują greckie służby

Opublikowano: 09.10.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1176

Organizacje pozarządowe nie tylko współpracowały z przemytnikami ludzi, ale także są oskarżone o szpiegostwo przeciwko Grecji, informują służby wywiadowcze.

35 członków NGO, między innymi z Norwegii i Austrii, ale przede wszystkim z Niemiec, usłyszało zarzuty pomagania nielegalnym imigrantom w przedostawaniu się z Turcji na grecką wyspę Lesbos. Oskarżone organizacje to Mare Liberum, Sea Watch, Watch The Med, Fluch & Migration eV. Wszystkie mają siedzibę w Mehringhof w berlińskiej dzielnicy Kreuzberg.

W toku śledztwa okazało się, że dwie z tych osób miały dostęp do tureckich stron rządowych, które wymagają do logowania specjalnych kodów. „To sprawa szpiegostwa dotycząca organizacji pozarządowych” – powiedział zastępca ministra ochrony obywateli Eleftherios Oikonomou.

Dwie obywatelki Norwegii i Austrii przebywając na tureckim wybrzeżu otrzymywały informacje z rządowej strony tureckiej o położeniu straży przybrzeżnej Greków, a także łodzi Frontexu. Dwójka ta rekrutowała także do współpracy migrantów po obu stronach Morza Egejskiego, żeby śledzić ruchy greckich statków.

Rebecca Sommer, niemiecka aktywistka, która w wywiadzie dla „Tichys Einblick” przyznała się do poinformowania greckich służb w tej sprawie, twierdzi, że to dopiero wierzchołek góry lodowej. I nie ma tu na myśli aktywistów, ale osoby, które na miejscu angażują się w tworzenie dla ONZ czy UE pewnego rodzaju kampanii PR opartej na fałszywych informacjach.

Sommer opowiada też o zaangażowaniu skrajnej lewicy, Antify. Wymienia organizację Mare Liberum powiązaną z Sea Watch, która nie tylko posiada więcej małych łódek trzymanych w niewielkich portach, ale także dostarcza imigrantom paszporty osób trzecich, z regionu Chorwacji i Serbii, żeby dzięki nim mogli dostać się na teren UE.

Na głównej łodzi Mare Liberum greckie służby „znalazły wysokiej klasy urządzenia techniczne do zakłócania radarów itd. posiadają także własny serwer, żeby nikt miał dostępu do ich internetu i rozmów” – opisuje wyposażenie NGO Sommer.

Jej opis sytuacji potwierdzają greccy agenci, którzy przez cztery miesiące udawali nielegalnych imigrantów pokonując drogę z Turcji do Grecji. Zdaniem ministra informacji i azylu, działania zaobserwowane przez nich kwalifikują się jako szpiegostwo.

To nie koniec rewelacji Sommer. Gdy grecka straż przybrzeżna zakazuje wyjścia w morze statków Mare Liberum, niemiecka ambasada w Atenach wywiera naciski bezpośrednio na greckie służby. Grecy zamierzają teraz prześwietlić przepływy finansowe tych organizacji, w tym zatrzymanej Mare Liberum.

Była polityk CDU Vera Lengsfeld twierdzi, że podejrzewa się, iż finansowanie niektórych NGO pochodzi z podatków zbieranych poprzez niemiecki kościół ewangelicki EKD. Prawdopodobnie bez wiedzy i zgody wiernych. Dodatkowo organizacje pozarządowe używają specjalnej aplikacji pośredniczącej, po to, żeby skrajnie lewicowe NGO nie kontaktowały się bezpośrednio z przemytnikami imigrantów. To zdaniem Lengsfeld oznacza, że zdają sobie sprawę z potencjalnie kryminalnego charakteru swojej działalności.

Wcześniejsze doniesienia Rebeki Sommer o udziale NGO w przemycie były traktowane z podejrzliwością, ale aresztowanie 35 działaczy przez greckie służby potwierdziły jej słowa.

W związku z działaniami na wyspie Lesbos, w tym tygodniu pięć osób zostało aresztowanych i oskarżonych o przemyt imigrantów przez port lotniczy w Atenach.

Grupa trzydziestu organizacji pozarządowych zajmujących się imigrantami, tydzień po aresztowaniach kolegów domaga się w liście do greckiego parlamentu dochodzenia w sprawie nielegalnego odpychania imigrantów z granicy grecko-tureckiej. Domagają się ujawnienia funkcjonariuszy odpowiedzialnych za ten proceder.

W styczniu 2018 roku umieściliśmy wywiad z Rebeccą Sommer, w którym aktywistka praw człowieka opowiedziała o swoim rozczarowaniu polityką imigracyjną Niemiec. Wtedy aktywiści skrajnej lewicy próbowali wprowadzić Sommer w błąd, sugerując, że sfałszowaliśmy jej wypowiedzi.

Autorstwo: (j)
Na podstawie: Zeit.de, Newsit.gr, TichysEinblick.de, TornosNews.gr, TheEuropean.de, Infomigrants.net, TheNational.ae
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o