Zmiany klimatyczne zakłóciły Prąd Zatokowy

Opublikowano: 07.08.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1517

Duży system prądów oceanicznych, który obejmuje Prąd Zatokowy, został zakłócony przez zmiany klimatyczne. Informacja na ten temat, została podana w nowym badaniu opublikowanym w czwartek. Upadek tego systemu, doprowadzi do dramatycznych zmian warunków pogodowych na całym świecie.

Cyrkulacja południkowa Atlantyku lub AMOC transportuje ciepłą słoną wodę z tropików na północ na powierzchni oceanu i zimną wodę na południe na dnie oceanu. Modele klimatyczne wykazały, że AMOC jest najsłabszy od ponad 1000 lat. Nie wiadomo jednak, czy jest to spowodowane zmianą w krążeniu, czy utratą stabilności. Zgodnie ze słowami autora badania, Niklasa Bursa z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu w Niemczech: „Cyrkulacja południkowa Atlantyku jest jednym z kluczowych systemów cyrkulacji na naszej planecie”.

Potencjalne załamanie tego systemu prądów oceanicznych będzie miało poważne konsekwencje dla całego globu. Może to doprowadzić do ekstremalnych mrozów w Europie i niektórych częściach Ameryki Północnej, podniesienia się poziomu mórz wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych i zakłócenia sezonowych monsunów, które dostarczają wodę dla dużej części świata. Zagrozi to również amazońskim lasom deszczowym i antarktycznym lodowcom.

Naukowcy badający zmiany klimatyczne znaleźli również dowody na to, że AIOC może nagle ustać, powodując gwałtowne skoki temperatury i inne dramatyczne zmiany w globalnych systemach pogodowych. Badanie zostało opublikowane w czwartek w czasopiśmie Nature Climate Change.

Badanie tłumaczy zestaw czynników, które mogą mieć znaczenie dla zakłócenia AIOC. Obejmują one napływ słodkiej wody z topnienia pokrywy lodowej Grenlandii, topnienie lodu morskiego oraz zwiększone opady i spływy rzeczne. Oto co o wynikach badania, powiedział niezależny klimatolog Levke Caesar z University of Maynote w Irlandii: „Metoda badawcza nie może nam podać dokładnego czasu możliwego zawalenia, ale analiza dostarcza dowodów na to, że AIOC już straciło swoją stabilność, co biorę jako ostrzeżenie, że możemy być bliżej przewrócenia AIOC, niż nam się wydaje”.

Autorstwo: M@tis
Na podstawie: Nature.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.