„Nature” wycofuje przełomowy artykuł o nadprzewodnictwie

Opublikowano: 08.11.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1795

„Nature” wycofało artykuł dotyczący potencjalnie przełomowych badań dotyczących nadprzewodnictwa w temperaturze pokojowej. O ich wynikach informowano w marcu bieżącego roku. Teraz na łamach „Nature” opublikowano oświadczenie, z którego dowiadujemy się, że 8 z 11 autorów oryginalnej pracy stwierdziło, iż „nie oddaje ona dokładnie pochodzenia badanych materiałów, przeprowadzonych pomiarów oraz protokołów zastosowanych podczas analizy danych”. Media podejrzewają, że autorzy artykułu dopuścili się fałszowania danych.

Trzech pozostałych autorów wciąż oficjalnie nie zajęło stanowiska odnośnie wycofania ich tekstu przez „Nature”. Główny autor, doktor Ranga Dias zauważył, że badania były częścią pracy doktorskiej autorów, którzy złożyli oświadczenie, zatem jeśli badania były niewłaściwie przeprowadzone, to powinni zrezygnować z doktoratów. Dias stwierdził, że ma zamiar ponownie opublikować artykuł „w piśmie o bardziej niezależnym procesie edycyjnym”.

Środowisko naukowe od samego początku sceptycznie podchodziło do uzyskanych wyników i zwracało uwagę zarówno na trudności prowadzenia tego typu badań oraz konieczność niezależnego potwierdzenia wyników.

To nie pierwsze tego typu kłopoty Rangi Diasa. Kilka miesięcy temu „Physical Review Letters” wycofał jego artykuł sprzed dwóch lat, gdyż pojawiały się coraz liczniejsze głosy, że jeden z przedstawionych wykresów wygląda na sfabrykowany. Pismo zatrudniło więc zewnętrznych ekspertów, którzy potwierdzili podejrzenia. Wycofany artykuł opisywał, jak siarczek manganu zmienia właściwości z izolujących na przewodzące i z powrotem pod wpływem rosnącego ciśnienia.

Redaktorzy „Physical Review Letters” napisali wówczas, że analizy „potwierdziły podejrzenia o fabrykowanie danych”. Eksperci, którzy analizowali wykres, nie byli przekonani wyjaśnieniami autorów, a dodatkowego dane, dostarczone przez badaczy, nie pasowały do danych, które zostały opublikowane. Wówczas doktor Dias również bronił swojej pracy. Dostarczyli sfałszowanych danych. Nie ma tutaj żadnych wątpliwości, odpowiadał profesor Peter Armitage z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

W ostatnich latach w czołowych pismach naukowych ukazało się kilka artykułów doktora Diasa i jego współpracowników, w których informowali o uzyskaniu niezwykle interesujących wyników. Teraz jedno z czołowych pism, Nature, wycofało jego głośny artykuł o nadprzewodnictwie w temperaturze pokojowej.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: IEEE Spectrum
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. replikant3d 08.11.2023 19:45

    Czyli artykuł był prawdziwy….Teraz trzeba to zatuszować i przejąć wynalazek…typowe…A autorów zdyskredytować..Kiedy to się skończy?…

  2. Polak za granica 09.11.2023 08:01

    ….. lub też wsadzić 11 naukowców na pokład samolotu np. NH370 ( nazwa przypadkowa)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.