Marsz Tuska i kontrmanifestacja

Opublikowano: 11.10.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1813

W Warszawie trwa główna manifestacja w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej. Demonstracja jest odpowiedzią na ostatni wyrok TK ws. wyższości prawa krajowego nad unijnym. Odbyła się również kontrmanifestacja środowisk narodowych.

Wielu obserwatorów postrzega wyrok Trybunału Konstytucyjnego jako bezpośrednią drogę Polski do prawnego Polexitu, czyli wyjścia kraju z Unii Europejskiej, podobnego do Brexitu. Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie orzeczeniem polskiego TK i zapewniła, że wykorzysta wszystkie dostępne jej narzędzia, aby chronić pierwszeństwo norm europejskich przed prawem krajowym państw UE. Największa ponadnarodowa partia w UE, Europejska Partia Ludowa, stwierdziła, że polski rząd prowadzi kraj do opuszczenia Wspólnoty. Władze jednak zapewniają, że nie mają takich planów.

Podczas warszawskiej manifestacji głos zabrał jej inicjator Donald Tusk, który w ostrych słowach skomentował nie tylko ostatni wyrok Trybunału, ale też całe rządy Prawa i Sprawiedliwości. „Dobrze wiedziałem, że będzie nas dużo, ale przez myśl mi nie przeszło, że przyjdzie tutaj tyle tysięcy ludzi. Pozdrawiam wszystkich manifestujących w ponad 100 miejscowościach” – dodał lider PO. „Pseudotrybunał, grupa przebierańców przebrana w sędziowskie togi, na polecenie prezesa rządzącej partii, gwałcąc polską konstytucję, postanowiła wyprowadzić naszą ojczyznę z Unii Europejskiej” – mówił Tusk.

Nawoływał do jak najliczniejszych zgromadzeń, bo tylko dzięki wspólnemu mianownikowi można pokonać aktualne władze nie tylko w sprawie TK, ale też w kwestii zmiany rządów. „Macie prawo i obowiązek głośno krzyczeć: Konstytucja. To my bronimy Konstytucji i Rzeczpospolitej przed uzurpatorami” – kontynuował były premier.

Mianem incydentu media określają również wystąpienie uczestniczki Powstania Warszawskiego i byłej harcerki Szarych Szeregów Wandy Traczyk-Stawskiej, która w ostrych słowach skomentowała to, co przez megafon krzyczeli uczestnicy kontrmanifestacji z Marszu Niepodległości, zakłócając tym samym jej przemówienie.

Wicepremier i szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin napisał na „Twitterze”, że cała akcja z Polexitem jest wymysłem słabej opozycji, która swoimi urojeniami straszy Polaków. Dodał, że nikt nie ma planów, żeby wyprowadzać Polskę z UE.

Z koeli poseł Konfederacji Robert Winnicki zaprezentował, jak jego zdaniem powinna wyglądać manifestacja Tuska. Jej scenariusz zamieścił na Twitterze: „Donald wchodzi na scenę, ręką ucisza tłum i czyta art. 8 Konstytucji RP: »Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej«. Tłum skanduje: »KON-STY-TU-CJA! KON-STY-TU-CJA!«. Kurtyna. Tak, Konstytucja – głupcze!”.

Natomiast wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży ocenił, że manifestacja prounijna jest obrzydliwą prowokacją Donalda Tuska, ponieważ w tym samym czasie będzie odbywać się msza dla rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

„Unia to zbyt poważna Wspólnota, by przenosić ją w świat bajkowych opowieści. To miejsce obopólnych korzyści, ale również rzeczywistych wyzwań dla wszystkich krajów Unii. Wyzwań, do rozwiązywania których Polska musi stawać jako podmiot” – napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. We wpisie na „Facebooku” zapewnił, że „Polexit to fake news”, „to szkodliwy mit”. Opozycji zarzucił, że wykorzystuje ten temat, aby przykryć „brak pomysłu na odpowiednią pozycję Polski w Europie”. „Takich metod używa się wtedy, gdy żyje się złudzeniami zamiast faktami. Gdy chce się oszukać siebie i innych” – zaznaczył (tu trzeba zwrócić uwagę, że premier jest wybitnym ekspertem od fake newsów, więc chyba wie, o czym pisze – przypis WM).

Przypomniał, że podobne wyroki były wydane wcześniej w takich europejskich krajach jak Francja, Dania, Niemcy, Włochy, Czechy, Hiszpania i Rumunia. „Stwierdzono w nich, że unijne instytucje czasami w pewnych działaniach wykraczają poza przyznane im w traktatach kompetencje – wchodząc w kolizję z krajowymi konstytucjami” – dodał.

Przypomniał również, że „podobnie stwierdzał już w przeszłości polski Trybunał Konstytucyjny”. „Wszelkie zobowiązania wynikające z prawa Unii Europejskiej pozostają w mocy” – podkreślił. „Unia to zbyt poważna Wspólnota, by przenosić ją w świat bajkowych opowieści. To miejsce obopólnych korzyści, ale również rzeczywistych wyzwań dla wszystkich krajów Unii. Wyzwań, do rozwiązywania których Polska musi stawać jako podmiot” – podsumował.

Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”, prawie połowa Polaków (42,8 proc.) uważa Polexit za realny scenariusz (15 proc. respondentów odpowiedziało „zdecydowanie tak” i 27,8 proc. – „raczej tak”). Przeciwnego zdania jest 48,2 proc. badanych (20,1 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi „raczej nie”, a 28,1 proc. – „zdecydowanie nie”). 9 proc. uczestników badania nie miało zdania w tej sprawie. Polexit za realny uważa 60 proc. badanych w wieku 18-29 lat. Najmniej osób obawiających się wyjścia Polski z Unii jest w grupie wiekowej 40-49 lat (31 proc.).

Co do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, 76,2 proc. uczestników sondażu słyszało o nim, ponad 66 proc. osób w tej grupie wiedziało, w jakiej sprawie wypowiedział się TK. 43,4 proc. badanych skrytykowało orzeczenie. 21,2 proc. ankietowanych „zdecydowanie dobrze” oceniło wyrok TK, a 7,7 proc. „raczej dobrze”. Zdania w tej sprawie nie miało 15,1 proc. ankietowanych.

Sondaż został przeprowadzony w dniu 8 października metodą telefoniczną (CATI) na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie liczącej 1000 osób.

7 października Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku premiera Mateusza Morawieckiego, orzekł, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z konstytucją RP. Stało się to po tym, jak Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że kolejna reforma polskiego sądownictwa może naruszać prawo unijne.

Od momentu ogłoszenia orzeczenia TK politycy aktywnie je komentują na portalach społecznościowych. Ci związani z obozem rządzącym podkreślają, że wyrok TK to swego rodzaju wezwanie dla organów UE, by przestały naruszać traktaty i szantażować kraje członkowskie. Politycy opozycji są zdania, że w ten sposób Polska jest na prostej drodze do wyjścia ze Wspólnoty.

Spór między Warszawą a Brukselą trwa od kilku lat. W grudniu 2017 roku Komisja Europejska wszczęła procedurę eliminowania naruszeń prawa europejskiego wobec Polski.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 6 , średnia ocena wartości wpisu: 4,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. KubaD. 11.10.2021 09:24

  Że też ma w ogóle wstyd się pokazywać w Polsce her Tusk.

 2. j3w 11.10.2021 10:19

  “Zdania w tej sprawie nie miało 15,1 proc. ankietowanych.”

  Zatem jakiś zdanie miało:
  100% – 15,1% = 84,9%

  Połowa to:
  84,9% / 2 = 42,45%

  “43,4 proc. badanych skrytykowało orzeczenie”
  Czyli blisko połowa z osób mających jakieś zdanie, w ramach sondażowych wybrańców.

 3. MasaKalambura 11.10.2021 11:06

  Nie ma większego znaczenia, co społeczeństwo myśli o wyroku TK. Ciekawe, że dziś krytykują go najgłośniej ci, co od lat forsują UBecką psychomantrę: „wyroków sądu sie nie komuentuje”. Jak widać, krytykować można gdy postUBecji grozi utrata sądownictwa kryjącego i umacniającego postokrągłostołowy układ sił.

  Ciekawe jest też to, z jaką łatwością ogłoszono znowu Polexit i przeciwko niemu znów manifestują ofiary psychomanipulacji. Ten polexit ogłaszają targowiczanie niemal codzienne od 6 lat. A jak widać rządy PiSu jedynie umacniają naszą. UE obecność. Jak można być tak zmanipulowanym?

  Wyroków TK nie komentujemy, bo niema czego komentować. Jest słuszny i jedyny możliwy. Wcześniej wydany przez Polskę a także inne kraje EU. W tym Niemcy. Nie oznacza to ze Francja Niemcy czy Polska chce polexitu. Oznacza jedynie ze jie ma zgody na Panstwo Unii Europejskiej. I być nie może. Bez zmiany konstytucji wszystkich. Powtarzam WSZYSTKICH krajów należących do UE. I bez zgody narodów na to, by narodami już nie być. .

  A targowiczan nie słuchajmy. Tym ludziom UE płaci sowicie by nas do zdrady własnego narodu judzić. Jak widać skutecznie.
  Czy im się uda?

 4. hashi 11.10.2021 14:42

  Jakim cudem antypolski folksdojcz Tusk zdołał zgromadzić tylu morgellonów. Plac mieści ze 20 tys. chłopa. Te same lewaki z KODu co przed latami krzyczały konstytucja wczoraj były jej przeciwne.

 5. walirlan 11.10.2021 19:49

  Żenujące, obejrzałem prawie całość Tusk wyprowadza na ulice i myślałem, że mocherowe berety to specjalność PiS, ale okazuje się, że jednak nie.
  Co ciekawe kontrmanifestacja PiS stała w porównaniu z PO na o wiele wyższym poziomie, oczywiście nie merytorycznym, bo na to nie ma miejsca w ogóle, ale przynajmniej tam prowadzący czy mówcy, MÓWILI, a nie darli mor… dy.
  Parę osób natychmiast powinno się zawieść do psychiatryka i to nawet nie na obserwację. Ta babcia, pierwsza, krzykaczka, pełna nienawiści powinna być zamknięta.
  Widać, że prowadzący pan na siłę próbował porwać tłumy, ale kompletnie bez sukcesu. To samo jego przemawiający goście z Owsiakiem na czele. Owsiak skakał jak najgłupszy pajac, ale nawet i to nie porwało tego tłumu, który jakoś stał zupełnie bez życia.
  Co jakiś czas gdzieś ktoś zaklaskał, może krzyknął i w sumie nawet ten tłum przynajmniej pokazał klasę w całej tej żałosnej manifestacji przeciwko PiS.
  Ta pani, szefowa od aborcji, której nie przeszkadza mordowanie Polaków w łonach ich matek, a którą to martwi los Islamistów przy granicy Polski i która jest za przygarnięciem ich, daniem im mieszkań, karmienia ich, w czasie gdy miliony Polaków, tak jak ja, wyjechali wiele lat temu z Polski za chlebem w jednym mówi prawdę, o WARTOŚCIACH UNIJNYCH. Tu się z nią zgadzam w pełni. Wartości unijne to: aborcja, mordowanie Polaków i innych nienarodzonych Europejczyków, a co za tym idzie ideologia multi-kulti, czyli zastępowanie Europejczyków obcymi nacjami, w szczególności Islamistami i Czarnymi z Afryki, czego przykładem jest Zachodnia Europa, następne wartości unijne to wszelkie prawa dla różnej maści zboczeń…. ców, potworna drożyzna i zadłużanie wszystkich, niedostępność domów czy mieszkań dla rdzennych Europejczyków i dawanie tego za darmo wszystkim innym, którzy do Europy przybywają i otrzymują to samo za darmo, za co Europejczyk musi się zadłużać u bankierów na wiele wiele lat. Więc przynajmniej ta pani nie owijała w bawełnę i mówiła tłumowi o co tu naprawdę chodzi.
  Przykro słuchało się staruszka Leszka Moczulskiego, który sprawiał wrażenie człowieka, który zupełnie nie rozumiał po co tam stoi. Nic dziwnego, 91 lat to wiek niebywały. Człowiek, który był szefem Konfederacji Polski Niepodległej przez tyle lat wciąż nie rozumie, że wcale nie odzyskaliśmy niepodległości, i że ta piękna nazwa czy idea jest tylko pustym ohydnym frazesem, którym szubrawcy, złodzieje, bandyci cały czas, przez tyle już lat, wycierają swoje ohydne i brudne du…. py. HAŃBA.

  Hołdys, Ostaszewska to kolejne szumo…. winy, na które szkoda słów.

  Wracając jeszcze do tych staruszek to śmieszne się wydaje, że jedna z nich była sanitariuszką w czasie Powstania Warszawskiego, jakoś wyglądała raczej na taką, która co najwyżej miała 4 lata jak to Powstanie się zaczęło, to już jej przedmówczyni była chyba starsza, ale też raczej tego Powstania nie pamięta, bo była małą dziewczynką w tym czasie.

  Dziwi mnie, że tłum, który nawet wcale nie udawał, że cały ten cyrk go porywał, w ogóle stał tam do końca. W całości widać, że prowadzący i mówcy NA SIŁĘ próbowali porwać tłumy, ale w ogóle im to nie wyszło. Nie wiem czy może to efekt szczepionek?

  Raczej nie wygląda mi to na to, że ludzkość zmądrzała i połapała się w tym, że kolejny raz jest oszukiwana patriotycznymi przemówieniami “patriotów”, których jedynym celem w życiu jest “dobro Polski”. Pewnie jakby się połapali, to by zaczęli gwizdać, wyć, itd, a tego tam nie było.

  Nawet parę lat temu na manifestacjach KODu tłumy dawały się porwać krasomówcom, których piękne hasełka jeszcze na nich działały.

  Chyba Polacy nigdy się nie połapią, że są rozgrywani jak najwięksi głupcy przez tych, którzy ich cały czas dzielą, którzy cały czas są przy korycie i zarabiają ogromne miliony i pozwalają obcym cały czas ograbiać nasz kraj. Polacy się nie połapią, że tak naprawdę oni żyją z ich pracy za grosze i że się śmieją z nich cały czas. Nieważne czy rządzi PiS czy PO czy inni złodzieje typu SLD. Efekt jest ten sam. To za rządów PiS Polskę zalali Ukraińcy i Białorusini i będzie ich coraz więcej. Nawet niby walczący PiS nie powstrzyma Polski przed Islamistami i Czarnymi, bo przecież te wartości unijne są wdrażane tak czy inaczej i żadna partia tego nie zatrzyma. Chcieliśmy wejść do Unii to weszliśmy.

  Ja jako człowiek, który wyjechał z Polski 17 lat temu widzę jak nas oszukano. Wmawiano nam, że jak wejdziemy do Unii to będziemy mogli pracować i podróżować sobie po krajach unijnych, a dopiero jak się mieszka na Zachodzie to widać, że tak naprawdę to każdy może sobie mieszkać w Unii. Europa już nie przypomina Europy tylko trzeci świat.

  Na koniec parę słów na temat tej Białorusinki. Biedna i naiwna młoda kobieta nie wie, że ja jako Polak w 2004 roku zostałem bez pieniędzy, bo państwo odebrało mi po pół roku marne pieniądze jako bezrobotnemu, a mój biznes poprzez wejście do Polski całkowicie upadł. W moim regionie straciło pracę około 30 000 ludzi. Gdy szukałem pracy, a nie miałem pieniędzy, to państwo nawet nie zaoferowało mi zniżki na bilety komunikacji miejskiej, abym mógł jej szukać, i tak samo zrobiono milionom Polaków. Ona i jej rodacy czy Ukraińcy dostają duże zniżki na to, bo mają kartę POLIAKA, a my prawdziwi POLACY takiego czegoś nie mamy. Ta młoda kobieta nie połapała się w tym, że co to za kraj, który najpierw wyrzuca miliony swoich własnych obywateli, którzy nie otrzymali żadnej pomocy i musieli uciekać z własnego kraju, a w zamian przyjmuje miliony obcych. Jasne, niech wejdą do Unii, wtedy zobaczą jej wartości.

  To żałosne jak można ogłupiałe społeczeństwo okłamywać, a one dalej wierzy zwykłym kryminalistom, którzy o nic nie walczą tylko o dobro przyszłych pokoleń. Kto normalny jeszcze im wierzy?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.