Narasta konflikt między władzami Iraku i rządem Kurdystanu

Opublikowano: 06.04.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 0

Nie milkną echa po decyzji parlamentu autonomicznego Regionu Kurdystanu, który przegłosował umieszczenie kurdyjskich flag na budynkach rządowych w całej prowincji. Irackie władze ostrzegły przed rozpadem kraju i nie chcą zgodzić się na zapowiadane przez Kurdów referendum niepodległościowe.

Jeszcze pod koniec marca zdominowane przez Kurdów lokalne władze w mieście Kirkuk przegłosowały, iż na budynkach rządowych znajdujących się na ich terenie pojawią się tradycyjne kurdyjskie flagi. Gubernator prowincji Najm al-Din Karim powiedział, że Kirkuk leży obecnie w sercu Regionu Kurdystanu, a decyzja lokalnej rady jest odpowiedzią na „żądania wszystkich ludów Kirkuku”. Problem jednak w tym, że w głosowaniu nie uczestniczyli członkowie samorządu arabskiego i turkmeńskiego pochodzenia.

Decyzja Kurdów nie spodobała się władzom Iraku. Premier Hajdar al-Abadi nazwał zawieszenie kurdyjskiej flagi w Kirkuku za całkowicie niedopuszczalne i wyraził niepokój o jedność terytorialną kraju, wzywając jednocześnie władze Regionu Kurdystanu do podjęcia rozmów z rządem centralnym. Al-Abadi odniósł się też do deklaracji Kurdów o przeprowadzeniu referendum niepodległościowego, które padło po spotkaniu ich liderów z przedstawicielami ONZ, pytając się czy Kurdowie rzeczywiście będą brać pod uwagę jego wyniki.

Wczoraj przedstawiciele władz Kurdystanu przybyli do Bagdadu, gdzie spotkali się z irackim prezydentem Fu’adem Masumem, który sam z pochodzenia jest Kurdem. Przedstawiciele największych kurdyjskich ugrupowań na czele z Demokratyczną Partią Kurdystanu twierdzą, iż referendum niepodległościowe jest wolą kurdyjskiego społeczeństwa, ale chcą w tej sprawie osiągnąć porozumienie z liderami największych partii reprezentujących arabską większość zamieszkującą Irak.

Iracki parlament po zawieszeniu kurdyjskich flag w Kirkuku przegłosował jednak zakaz ich wywieszania, co spowodowało opuszczenie izby przez kurdyjskich polityków. Najpopularniejszy obecnie sojusz irackich partii, czyli Narodowy Sojusz Iracki, skrytykował natomiast działania Kurdów jako zagrażające jedności narodowej i wezwał do niej wszystkie grupy etniczne zamieszkujące irackie terytorium.

Zaniepokojony działaniami kurdyjskich polityków jest także turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan, który zagroził pogorszeniem się turecko-kurdyjskich stosunków, jeśli na budynkach rządowych w spornym Kirkuku będzie wciąż powiewać flaga inna niż iracka flaga narodowa.

Na podstawie: Presstv.ir, Rudaw.net, AlJazeera.com, Rp.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o