Nakaz aresztowania ministra Sudanu

Opublikowano: 05.12.2011 | Kategorie: Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 323

HOLANDIA, SUDAN. Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), Luis Moreno-Ocampo wydał nakaz aresztowania obecnego ministra Sudanu, Abdelrahima Mohameda Husseina. Zdaniem pozywającego, Hussein jest odpowiedzialny za zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne, popełnione w zachodnim Sudanie od sierpnia 2003 r. do marca 2004 r. W okresie tym sudański polityk nadzorował ataki na ludność cywilną w co najmniej sześciu wioskach w zachodnim Darfurze. Wsie były otaczane, bombardowane przez sudańskie lotnictwo, po czym następował atak lądowy przez połączone siły wojska i milicji dżandżawidów. Oświadczenie wydane przez Moreno-Ocampo podkreśla, że „dowody wskazują, że nad tą polityką państwa czuwał osobiście pan Hussein, zapewniając koordynacje ataków przeciwko cywilom”.

Jeżeli prokuratorski nakaz zostanie ostatecznie zaakceptowany przez MTK, to liczba osób oskarżonych lub podejrzewanych o zbrodnie wojenne przez trybunał w Hadze wzrośnie do sześciu. Najwyższym rangą wśród nich jest prezydent Sudanu, Omar al-Bashir, oskarżany o osobistą odpowiedzialność za trzy przypadki ludobójstwa, pięć zbrodni przeciwko ludzkości i inne zbrodnie wojenne.

Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że w Darfurze zginęło 300 tysięcy ludzi od momentu wybuchu konfliktu w zachodnim Sudanie w 2003 roku, kiedy to rebelianci pochodzący z mniejszości etnicznych chwycili za broń aby zrzucić dominacje centralnego rządu w Chartumie. Spośród czterech milionów ludzi wysiedlonych ze swoich domów, 100 tysięcy zmarło z przyczyn związanych z uchodźstwem, jak np. głód. Moreno-Ocampo oskarża Bashira o to, że wydał osobiste polecenie wyniszczenia trzech grup etnicznych: Fur, Masalit i Zaghawa.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: Al-Jaazera
Dla “Wolnych Mediów”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Staszek
Użytkownik
Staszek

A co do tej pory robiło ONZ i pan Luis Moreno,czekali aż czarni się wyrżną do pnia.Okazało się,że się nie wyrżnęli i teraz trzeba zamknąć sześciu kacyków za spieprzoną robotę.