Najstarszy ser świata produkowano na terenie Polski!

Opublikowano: 19.03.2023 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2202

Jeśli ktoś myśli, że pierwsze sery powstały we Włoszech, we Francji lub w Szwajcarii, to zdziwi się, że tak naprawdę miało to miejsce na terenie współczesnej Polski.

Tak przynajmniej twierdzą naukowcy z University of York w Wielkiej Brytanii. Znaleźli oni dowody na produkcję sera z mleka kilku zwierząt żyjących na terenach dzisiejszej Polski w epoce kamiennej.

Sensacyjne odkrycie zostało opisane w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Royal Society Open Science”. Naukowcy zbadali praktyki przetwórstwa mleczarskiego w późnym neolicie za pomocą analizy lipidów i proteomiki. Udało im się zidentyfikować pozostałości organiczne w ceramicznych naczyniach z dużą zawartością twarogu, wskazujące na produkcję sera, w którym wykorzystano kilka rodzajów produktów mlecznych.

W neolitycznej Europie nietolerancja laktozy była powszechna aż do późnej epoki brązu, kiedy pojawiła się mutacja genetyczna, która umożliwiła dorosłym wytwarzanie laktazy, enzymu rozkładającego laktozę w organizmie.

Pomimo częstego występowania nietolerancji laktozy w tym okresie, istnieją dowody archeologiczne, że produkty mleczne były spożywane w neolicie, takie jak kości zwierząt ze śladami uboju typowymi dla stad mlecznych, lipidy mleka w naczyniach ceramicznych i białka mleka w starożytnym kamieniu nazębnym lub tablica.

Wyniki badania wskazują, że pierwsi rolnicy zmniejszali zawartość laktozy w mleku krowim, owczym lub kozim, przekształcając je w produkty mleczne, takie jak ser lub jogurt.

Zdjęcie: ha11ok (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. sanchop 19.03.2023 11:53

    Wysyp polecanych na yt kanałów sławiących Polaków i polske. Po prostu takie głaskanie po główce – ” idź i walcz, już wszystko dobrze – jesteś wyjatkowy, nieśmiertelny”. Będzie jak na Ukrainie, że Polacy wymyślili koło, wszechświat oraz wszystkie narody wywodzą się z Polaków

  2. adambiernacki 19.03.2023 19:40

    sanchop – dokładnie tak samo pomyślałem

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.