Nadmierna praca obniża nastrój i prowadzi do odrętwienia emocjonalnego

Opublikowano: 27.12.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1666

Najnowsze badania dowodzą, że osoby przepracowujące się mają podniesiony poziom stresu w ciągu dnia, co w efekcie zwiększa szanse na choroby serca i zaburzenia psychiczne. Ale to nie wszystkie możliwe skutki pracowania w nadmiarze.

Badania przeprowadzone zostały na Uniwersytecie w Bolonii, pod kierownictwem prof. Cristiana Balducci we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Toronto i Kampanii. Opublikowane w „Journal of Occupational Health Psychology” badania wskazują, że nadmierna praca nie wpływa pozytywnie na nasz stan zdrowia.

Jak wskazują naukowcy, jedną z przyczyn ich badań było powszechne przekonanie, że pracoholicy wykonując swoją pracę, czują się spełnieni i zadowoleni. Jednak gdy ludzie pracują nadmiernie i kompulsywnie, postrzegając swoją pracę jako jeden z najważniejszych obowiązków, to przeradza się wkrótce w prawdziwą obsesję, która odbija się na ich zdrowiu psychicznym i fizycznym.

W celu zebrania odpowiednich danych 139 pracowników działów back-office, zatrudnionych na pełen etat, zostało zaopatrzonych w specjalne aplikacje, gdzie co 90 minut odpowiadali na pytania z kwestionariusza. „Zebrane dane pokazują, że pracoholicy mają średnio gorszy nastrój niż pozostali” – mówi prof. Balducci. „Nie wydaje się więc prawdą, że osoby uzależnione od pracy czerpią więcej przyjemności z aktywności zawodowej; wręcz przeciwnie, wyniki zdają się potwierdzać, że podobnie jak w przypadku innych form uzależnienia behawioralnego i od substancji, początkowa euforia staje się drogą do negatywnego stanu emocjonalnego, który przenika człowieka nawet w pracy”.

Badacze wskazują także, że oprócz powyższych objawów pracoholicy i osoby pracujące w nadmiarze często wykazują objawy lęków, a także spłaszczenie emocjonalne, zwane też emocjonalną obojętnością lub odrętwieniem emocjonalnym.

Źródło: FaktyiAnalizy.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. replikant3d 27.12.2023 18:09

    No, pokażcie ten artykulik naszym ,,januszom,, i ,,grażynom,, biznesu. Bedzie tylko rechot i zdanie: a co mnie to obchodzi chcesz kasy to tyraj…. Taka smutna prawda.

  2. kufel10 28.12.2023 05:27

    Żadne odkrycie. Kto doszedł do czegoś w zyciu swoją cieżką pracą, ten doskonale wie. Zdecydowanie podnosi się też poziom trójglicerydów i zlego cholesterolu. System na nas to wymusza.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.