Na Marsie zaobserwowano duże tornado

Opublikowano: 04.10.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1652

Mars, znany jako Czerwona Planeta, od dawna stanowi centrum uwagi międzynarodowej społeczności naukowej. Jego niezwykle złożona topografia i atmosfera sprawiają, że jest kluczem do zrozumienia nie tylko samej planety, ale także ewolucji Układu Słonecznego. Ostatnio łazik Perseverance, wysłany przez NASA, dostarczył nam kolejnych fascynujących informacji, dokumentując rzadkie zjawisko atmosferyczne znane jako diabeł pyłowy.

Diabeł ten został zaobserwowany 30 sierpnia 2023 roku, co odpowiada 899. marsjańskiemu dniowi misji Perseverance. Kamery nawigacyjne łazika zdołały utrwalić 21 klatek tego wirującego zjawiska, które po połączeniu dają krótki film, przyspieszony dwudziestokrotnie, aby podkreślić ruch i dynamikę diabła pyłowego. Ten niezwykły materiał pokazuje, jak wir pyłowy przemieszczał się wzdłuż zachodniego brzegu krateru Jezero.

Na Ziemi zjawisko to jest bardziej znane jako trąba pyłowa. W porównaniu do niej diabły pyłowe na Marsie są mniejsze i słabsze, ale odgrywają kluczową rolę w przemieszczaniu pyłu na powierzchni tej planety. Zrozumienie dynamiki i skutków działania tych diabłów jest kluczowe dla naukowców badających atmosferę Marsa oraz dla przyszłych misji kosmicznych, które mogą odbywać się w trudnych warunkach atmosferycznych.

Z analizy zdjęć wynika, że obserwowany diabeł pyłowy znajdował się w odległości około 7,2 kilometra od łazika w rejonie Torofa Ridge. Jego ruch został zarejestrowany jako przemieszczanie się ze wschodu na zachód z prędkością około 19,3 kilometrów na godzinę. Mając na uwadze rozmiar i cień rzucany przez zjawisko, naukowcy oszacowali jego wymiary — szerokość na około 61 metrów, natomiast jego wysokość, dedukowana z długości cienia, mogła wynieść nawet do 3,2 kilometra.

Dr Mark Lemmon, planetolog z Space Science Institute, skomentował ten fenomen następująco: „Nie jesteśmy w stanie zobaczyć całej górnej części diabła pyłowego, ale obserwując cień, możemy uzyskać wskazówki na temat jego wysokości. Jeżeli, jak przypuszczamy, większość tych diabłów ma kształt pionowych kolumn, cień wskazuje, że mogą one osiągać wysokość nawet trzech kilometrów”.

Chociaż zjawiska tego typu są obecne także na Ziemi, ich marsjańskie odpowiedniki bywają imponujące swoimi rozmiarami. Perseverance, podobnie jak wcześniejszy łazik Curiosity, systematycznie monitoruje marsjańską powierzchnię w poszukiwaniu takich anomalii atmosferycznych, zwłaszcza w miesiącach wiosennych i letnich, kiedy są one najczęstsze.

Misja Perseverance na Marsa ma za zadanie nie tylko badanie geologii i klimatu, ale również poszukiwanie potencjalnych śladów życia. Współpraca NASA z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) ma na celu kontynuację tych badań poprzez kolejne misje, które przewidują zbieranie i sprowadzanie próbek marsjańskiego gruntu na Ziemię. W ten sposób, korzystając z zaawansowanych laboratoriów na naszej planecie, naukowcy będą mogli dokładniej zbadać te próbki.

Zdjęcie: NASA
Źródło: InneMedium.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. Aaron Schwarzkopf 04.10.2023 16:56

    Fajna kreskówka;)

  2. Dandi1981 04.10.2023 19:07

    Fajna ale tam nie ma atmosfefy mimo to przyciaganie grawitacyjne jest silne zeby to wystapilo nie mozna wrzucac fejkowych filmow z ksiezyca o skakaniu w stanie niewazkosci

  3. MasaKalambura 04.10.2023 21:16

    Na Marsie jest atmosfera. Cienka, ale jest.

  4. rici 04.10.2023 23:28

    Zastanawiam sie kiedy ci “naukofcy” zaczna myslec? Wedlug obecnie przyjetych praw fizycznych kazde cialo ma swoja mase, na powierzchni takiego ciala wystepuje przyciaganie. Ale jezeli cialo to wprawimy w ruch obrotowy, to przyciaganie to bedzie mniejsze w zaleznosci od predkosci katowej danego ciala. Im predkosc katowa bedzie wieksza tym przyciaganie na powierzchni tego ciala bedzie mniejsze. Jezeli Ziemia zwiekszylaby szybkosci obracania sie dokola swojej osi to automatycznie ciezar jakiegos objektu na jej powierzchni stalby sie lzejszy o zwiekszenie sie szybkosci obracania sie.
    “Naukofcy” obliczaja mase takiego objektu i grawitacje na jego powierzchni, ale nie spotkalem sie nigdy, by uwzgedniali szybkosc katowa.

  5. Dandi1981 05.10.2023 19:22

    Czyli ksiezyc ma sile grawitacyjna przyciagajaca morza stad odplyw , przyplyw ale nurki niby tam skakaly jak w prozni. Flage zmieniali z lopoczacej na wietrze na stala w bezruchu.
    Hologramy uderzyly wtc samolot pojawia sie znikat majac oslepiajace swiatlo za plecami

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.