Na Islandii spada poparcie dla połowów wielorybów

Opublikowano: 28.10.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 679

Jak pokazuje nowy sondaż, mniej niż połowa Islandczyków opowiada się za połowem wielorybów. Według badań przeprowadzonych w imieniu Międzynarodowego Funduszu na rzecz Zwierząt (IFAW) wynika, że tylko 35% Islandczyków popiera polowania na płetwale zwyczajne, a 46% – na płetwale karłowate.

Po raz pierwszy w Islandii poparcie dla połowów wielorybów – zarówno płetwali zwyczajnych, jak i karłowatych – spadło poniżej 50%. Tego lata w Islandii nie polowano na płetwale zwyczajne. Upolowano natomiast 17 płetwali karłowatych. Popyt na mięso wielorybów w Islandii spada w ostatnich latach, ponieważ Islandczycy nie chcą go jeść. Ponad połowa mięsa wielorybów jest sprzedawana restauracjom, w których jest ono spożywane przez zagranicznych turystów.

Sondaż IFAW ujawnił również, że większość Islandczyków popiera utworzenie rezerwatu wielorybów w zatoce Faxaflói, obejmującej cały obszar pomiędzy półwyspem Reykjanes a Snæfellsnes. Obecnie rezerwat w Faxaflói obejmuje wody między Reykjavíkiem a miastem Akranes. Poparcie dla rezerwatu jest jeszcze większe w Reykjavíku. 62% mieszkańców stolicy popiera ochronę całej zatoki. Niemal wszystkie płetwale karłowate zabite w Islandii w ostatnich latach zostały złowione w zatoce Faxaflói.

Tłumaczenie: Monika Szewczuk (Grupa GMT)
Źródło oryginalne: Visir.is
Źródło polskie: IcelandNews.is


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.