Południe Polski walczy ze skutkami ulewnych deszczy

Opublikowano: 24.05.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 855

Południe Polski walczy ze skutkami ulewnych deszczy. Poziom rzek na południu kraju wzrasta, Wojewoda Śląski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe w powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim. W Krakowie odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem premiera Morawieckiego.

„Będziemy na bieżąco monitorować zagrożenie powodziowe: chcemy pomóc wszystkim ludziom na miejscu” – oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Zwrócił się też do szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego, aby udał się na południe woj. śląskiego i osobiście nadzorował tam pracę służb. Premier podziękował także służbom za sprawną koordynację, dziękował tez wojewodom z zalanych terenów oraz wojsku i strażakom.

Morawiecki zapowiedział też, że sam także uda się w „kilka miejsc, gdzie istnieje zagrożenie powodziowe”. „Miejmy nadzieję, módlmy się, żeby ten deszcz przestał padać” – powiedział premier. „Będziemy na bieżąco monitorować sytuację” – zapewnił szef rządu. „Chcemy pomóc wszystkim ludziom na miejscu” – zapewnił. Podziękował także mieszkańcom, którzy pomagają sobie nawzajem w sposób “niezwykle ofiarny i solidarny”.

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował na “Twitterze”, że „Wojsko Polskie całą noc usuwało i dalej usuwa skutki nawałnicy. Dziękuję żołnierzom, za to, że niosą pomoc najbardziej potrzebującym. Pozostajemy w gotowości. Na Wojsko Polskie zawsze można liczyć, wyrazy uznania!”.

Według ostatnich informacji Rządowego Centrum Bezpieczeństwa poziom wody przekroczył stan alarmowy na 26 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i dwóch w dorzeczu Odry. Stan ostrzegawczy jest przekroczony w dorzeczu Wisły na 53 stacjach, a w dorzeczu Odry na 23 stacjach.

Podwyższony poziom wód w rzekach występuje przede wszystkim na południu kraju, gdzie z powodu silnych opadów dochodzi do podtopień. Stan alarmowy nie oznacza sytuacji powodziowej, ale informuje o takim zagrożeniu. Według IMGW jeszcze w czwartek można się spodziewać dalszego wzrostu poziomu wód.

Dziś rano najwyższy, trzeci stopień zagrożenia hydrologicznego nadal obowiązywał na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Śląsku. Drugi stopień ostrzegawczy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Głównie w tam wody rzek przekroczyły stany alarmowe i ostrzegawcze.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. cacor 24.05.2019 15:11

    Decydenci mieli sporo czasu na uregulowanie nurtów rzek oraz pobudowanie odpowiednich zbiorników retencyjnych.
    Co zdziałali?
    Kiedy ciemnota i tempota w końcu zagłosuje na ludzi, którzy będą dbali o ich interesy, a nie sprzedawali się za 500+ i emeryturę + ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.