Południe Polski walczy ze skutkami ulewnych deszczy

Opublikowano: 24.05.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2

Południe Polski walczy ze skutkami ulewnych deszczy. Poziom rzek na południu kraju wzrasta, Wojewoda Śląski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe w powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim. W Krakowie odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem premiera Morawieckiego.

„Będziemy na bieżąco monitorować zagrożenie powodziowe: chcemy pomóc wszystkim ludziom na miejscu” – oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Zwrócił się też do szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego, aby udał się na południe woj. śląskiego i osobiście nadzorował tam pracę służb. Premier podziękował także służbom za sprawną koordynację, dziękował tez wojewodom z zalanych terenów oraz wojsku i strażakom.

Morawiecki zapowiedział też, że sam także uda się w „kilka miejsc, gdzie istnieje zagrożenie powodziowe”. „Miejmy nadzieję, módlmy się, żeby ten deszcz przestał padać” – powiedział premier. „Będziemy na bieżąco monitorować sytuację” – zapewnił szef rządu. „Chcemy pomóc wszystkim ludziom na miejscu” – zapewnił. Podziękował także mieszkańcom, którzy pomagają sobie nawzajem w sposób “niezwykle ofiarny i solidarny”.

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował na “Twitterze”, że „Wojsko Polskie całą noc usuwało i dalej usuwa skutki nawałnicy. Dziękuję żołnierzom, za to, że niosą pomoc najbardziej potrzebującym. Pozostajemy w gotowości. Na Wojsko Polskie zawsze można liczyć, wyrazy uznania!”.

Według ostatnich informacji Rządowego Centrum Bezpieczeństwa poziom wody przekroczył stan alarmowy na 26 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i dwóch w dorzeczu Odry. Stan ostrzegawczy jest przekroczony w dorzeczu Wisły na 53 stacjach, a w dorzeczu Odry na 23 stacjach.

Podwyższony poziom wód w rzekach występuje przede wszystkim na południu kraju, gdzie z powodu silnych opadów dochodzi do podtopień. Stan alarmowy nie oznacza sytuacji powodziowej, ale informuje o takim zagrożeniu. Według IMGW jeszcze w czwartek można się spodziewać dalszego wzrostu poziomu wód.

Dziś rano najwyższy, trzeci stopień zagrożenia hydrologicznego nadal obowiązywał na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Śląsku. Drugi stopień ostrzegawczy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Głównie w tam wody rzek przekroczyły stany alarmowe i ostrzegawcze.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
cacor
Użytkownik
cacor

Decydenci mieli sporo czasu na uregulowanie nurtów rzek oraz pobudowanie odpowiednich zbiorników retencyjnych.
Co zdziałali?
Kiedy ciemnota i tempota w końcu zagłosuje na ludzi, którzy będą dbali o ich interesy, a nie sprzedawali się za 500+ i emeryturę + ?