Mniejszości etniczne na brytyjskich monetach?

Opublikowano: 27.07.2020 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 655

W dotychczasowej historii Wielkiej Brytanii żaden przedstawiciel społeczności BAME (Black, Asian and minority ethnic) nie został umieszczony ani na monetach, ani na żadnych brytyjskich banknotach. Jednak na skutek prowadzonej w Wielkiej Brytanii kampanii „The Banknotes of Colour” może się to już wkrótce zmienić, a, jak mówi się w kuluarach, kanclerz Rishi Sunak jest przychylny umieszczeniu przedstawicieli mniejszości etnicznych na następnej serii monet kolekcjonerskich Royal Mint.

https://www.youtube.com/watch?v=coBR9lNDl3U

Kampanię „The Banknotes of Colour” prowadzi była działaczka Partii Konserwatywnej Zehra Zaidi, która na monetach z nowej serii proponuje umieścić m.in. Mary Seacole – pielęgniarkę pochodzenia brytyjsko-jamajskiego, która z własnej woli i za własne pieniądze niosła pomoc chorym i rannym żołnierzom walczącym z Rosjanami na Krymie, a także Noor Inayat Khan – indyjską pisarkę i tajną agentkę Special Operations Executive, rozstrzelaną w Dachau w czasie II wojny światowej. W liście do kanclerza Sunaka Zaidi tak uzasadniła swoją historyczną propozycję: „Proponujemy kolejny konkretny temat, jakim była służba narodowi przez Czarnoskórych, Azjatów i inne mniejszości etniczne [BAME – przyp. red.], zarówno w trakcie konfliktu zbrojnego, jak i na froncie wewnętrznym. Ten temat zjednoczy ludzi, zwłaszcza teraz, gdy naród zjednoczył się podczas pandemii i zbiorowo docenił heroiczną pracę personelu NHS pochodzącego z mniejszości etnicznych”.

Choć kanclerz Rishi Sunak nie wypowiedział się jeszcze wprost o pomyśle umieszczenia na monetach przedstawicieli BAME, to z nieoficjalnych informacji wiadomo jest, że jest temu pomysłowi bardzo przychylny. Kanclerz sam pochodzi z rodziny o azjatyckich korzeniach i ostatnio wprost wyraził swoje poparcie dla kampanii „Black Lives Matter”. „Jako Brytyjski Azjata [ang. British Asian – przyp. red.] doskonale wiem, że w tym kraju istnieje rasizm. Wiem, że ludzie są źli i sfrustrowani. Chcą zobaczyć i poczuć zmianę” – powiedział kanclerz w trakcie organizowanych w Wielkiej Brytanii protestów przeciwko rasizmowi.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.