Męski głos zmniejsza szanse prawnika na wygraną

Opublikowano: 15.01.2015 | Kategorie: Nauka i technika, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 570

Choć może się to wydawać dziwne, prawnicy z bardziej męsko brzmiącym głosem rzadziej wygrywają w amerykańskim Sądzie Najwyższym niż adwokaci z delikatniejszymi głosami.

By sprawdzić, czy cechy głosu prawników wpływają na uzyskiwane przez nich wyniki, zespół Alana Yu, lingwisty w Uniwersytetu Chicagowskiego, i Daniela Chena, teoretyka prawa z Politechniki Federalnej w Zurychu, dotarł do 60 nagrań adwokatów (mężczyzn) wypowiadających kwestię “Mister Chief Justice, may it please the court”. Podczas eksperymentu 200 ochotników oceniało głosy pod kątem postrzeganej męskości, atrakcyjności, pewności siebie, inteligencji, wzbudzanego zaufania i wykształcenia właściciela.

Gdy Amerykanie i Szwajcarzy wzięli poprawkę na wiek i doświadczenie prawników, okazało się, że tylko jeden czynnik pozwalał przewidzieć wynik ich działań. Częściej wygrywali mężczyźni z głosem uznawanym za mniej męski. “To było zaskoczeniem dla nas wszystkich” – podkreśla Yu.

Naukowcy zamierzają dalej badać zagadnienie. Yu podejrzewa, że na sposób wypowiadania się adwokata może wpływać postrzegane prawdopodobieństwo przegranej. “Prawnicy, którzy zaczynają się obawiać przegranej, mogą wydawać z siebie inny rodzaj głosu, prawdopodobnie kompensując [ryzyko] bardziej męskim brzmieniem.”

Jeśli odchylenie naprawdę istnieje, ciężko je będzie wyeliminować. Trudno sobie bowiem wyobrazić zastąpienie mów czy słownych potyczek prawników wystąpieniami pisemnymi.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: New Scientist
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.