Meksyk może ustanowić państwowy monopol na wydobycie litu

Opublikowano: 01.11.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1421

Na początku października prezydent Andrés Manuel López Obrador wniósł projekt ustawy, rezerwującej dla państwa dalsze poszukiwanie i wydobywanie litu. Teraz minister energii zapowiedział utworzenie państwowej spółki, która ma się tym zajmować.

Uznanie litu za surowiec strategiczny, zaprzestanie udzielania podmiotom prywatnym koncesji na poszukiwanie i eksploatację jego złóż oraz podjęcie przez państwo aktywności w tym obszarze – to tylko niektóre zapisy ustawy o reformie energetycznej. „Musimy chronić ten pożądany minerał. Należy do narodu, nie możemy pozwolić, by przeszedł w ręce korporacji lub hegemonicznych mocarstw” – powiedział prezydent. Skierowany przez niego do Kongresu projekt zakłada również m. in.: zagwarantowanie państwowej Komisji Federalnej ds. Elektryczności większościowego udziału w rynku i umożliwia jej nakładanie na prywatne elektrownie obowiązku sprzedaży określonej ilości energii elektrycznej.

Ustawa wprowadza zmiany do meksykańskiej konstytucji, dlatego do jej przegłosowania konieczne będzie uzyskanie kwalifikowanej większości dwóch trzecich głosów w Kongresie, a później akceptacja przez większość legislatyw stanowych. „Chcemy, aby w konstytucji zapisano, że lit należy do państwa” – zadeklarował AMLO. Zwrócił również uwagę, iż bez względu na los przedłożonego projektu, jego administracja już teraz dysponuje kompetencją do zablokowania przyznawania prywatnym firmom jakichkolwiek zezwoleń na wydobywanie tego surowca. „Odrzucimy wszelkie wnioski o koncesje na eksploatację litu i mamy do tego prawo” – powiedział prezydent.

Minister energii Rocío Nahle zapowiedział w tym tygodniu, że meksykański rząd zamierza powołać państwowe przedsiębiorstwo, mające zajmować się poszukiwaniem złóż i produkcją litu. Ma to zapewnić efektywne i przynoszące korzyść wszystkim obywatelom wykorzystanie krajowych zasobów tego metalu. Lit jest obecnie jednym z najbardziej pożądanych w gospodarce surowców. Wykorzystuje się go m. in.: do produkcji baterii litowo-jonowych i litowo-polimerowych, ogniw litowych oraz wytrzymałych stopów używanych w lotnictwie. Według obecnych szacunków same tylko złoża Bacadéhuachi, w położonym na północy Meksyku stanie Sonora, kryją osadzone w skałach i glinie 243 mln ton tego surowca.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.