Małaszewicze walczą o „Nowy Jedwabny Szlak”

Opublikowano: 27.01.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1811

Terminal towarowy w lubelskich Małaszewiczach zabiega o bycie kluczowym punktem dla przepływu produktów pomiędzy Chińską Republiką Ludową a Unią Europejską. W tym celu rząd chce jeszcze w tym roku przyjąć program budowy Parku Logistycznego Małaszewicze, który będzie kosztował blisko cztery miliardy euro.

Już parę miesięcy temu w Małaszewiczach rozpoczęto realizację jednej z kluczowych inwestycji. Jest nią modernizacja tamtejszego terminalu towarowego. Polega na przede wszystkim na zwiększeniu jego przepustowości, zwiększeniu zdolności przeładunkowych i w konsekwencji usprawnieniu procesu obsługi pociągów intermodalnych. Poza przebudową placu składowego i manewrowego obiekt otrzyma także odpowiednie maszyny.

Tylko wspomniane wyżej inwestycje znacząco zwiększą zdolności przeładunkowe terminala w Małaszewiczach. Będzie on mógł obsłużyć blisko 220 tys. TEU, natomiast możliwości składowania kontenerów wzrosną do 3,5 tys. TEU. Każdej doby w lubelskiej miejscowości obsłużonych zostanie 20 pociągów, podczas gdy obecnie nie może to być więcej niż 14 składów. W ten sposób Małaszewicze staną się jeszcze bardziej atrakcyjne dla firm logistycznych.

Przewiduje się, że ruch kolejowy w ramach „Nowego Jedwabnego Szlaku” może jeszcze się zwiększyć. Tymczasem Małaszewicze są dla Chin swoistą bramą do UE. Są bowiem położone nie tylko na granicy z Białorusią, ale przede wszystkim na najkrótszej i największej magistrali kolejowej łączącej Państwo Środka i jego unijnych partnerów.

W związku z powyższym nie skończy się jedynie na obecnych inwestycjach. Rząd Mateusza Morawieckiego jeszcze w tym roku zamierza zatwierdzić program budowy Parku Logistycznego Małaszewicze. Przy wykorzystaniu środków unijnych wydane na ten cel zostaną blisko 4 mld euro. Rosnąca liczba przewozów powoduje bowiem, że w przyszłości terminal chciałby obsługiwać nawet 55 par pociągów na dobę.

Na podstawie: RynekInfrastruktury.pl, wGospodarce.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Stanlley 27.01.2021 14:13

    Pitu pitu pitolenie!
    Naprawdę ktoś jeszcze wierzy że moraiwecki patronując temu doprowadzi do sukcesu? Przewalą kasę i o to chodzi!

    Dlaczego to wiem? U nas VAT 23% a w Niemczech obniżyli :
    https://businessinsider.com.pl/finanse/niemcy-obnizaja-vat-czy-polske-stac-na-obnizke-podatku-vat/r95ws9c

    No i takie pytanie – importer gdy będzie miał do wyboru – zapłacić VAT 23% a 15% – to co wybierze? Naprawdę wierzycie że Niemcy tak oddadzą złotą żyłę płynącą z pobierania VAT za importowane dobra?

  2. mackadmin 27.01.2021 17:08

    BEDZIE Z CZEGO WYSLAC WNUKI NA COLLEGE

  3. clanpapa 28.01.2021 09:39

    Polski podatek to 23% a Niemiecki w przesyle towaru to nie 15% a 7%.Co wybierze Chinczyk 23% placic czy 7% placic???????????

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.