10. rocznica Inicjatywy Pasa i Szlaku

Opublikowano: 14.10.2023 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1316

XI Światowe Forum Mediów Wideo odbyło się 12 października w Pekinie z okazji 10. rocznicy powstania inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI). Jej efektem jest Deklaracja mediów w sprawie wspólnego działania.

Chiny zaproponowały BRI 10 lat temu i współpraca w ramach tej inicjatywy przyniosła owocne rezultaty. Do tej pory podpisano ponad 200 umów o współpracy w ramach BRI ze 151 krajami i 32 organizacjami międzynarodowymi.

Ewoluując od chińskiej propozycji do globalnego konsensusu, wspólna budowa BRI połączyła świat, sprawiając, że „góry nie są już wysokie, a drogi nie są już długie” – powiedział na Forum Shen Haixiong, prezes China Media Group (CMG).

Ważnym rezultatem Forum było wydanie przez CMG i 81 organizacji medialnych w 42 krajach Deklaracji w sprawie wspólnego działania, skierowanej do światowych organizacji medialnych.

W Deklaracji wezwano wszystkie podmioty medialne do przestrzegania zasad otwartości, inkluzywności, wzajemnych korzyści i współpracy oraz dzielenia się zasobami, doświadczeniami i technologiami medialnymi. Wszystkie strony powinny wzmacniać kontakty interpersonalne, pogłębiać współpracę medialną i wspólnie opowiadać historię Jedwabnego Szlaku.

Aby promować współpracę medialną, uruchomiono mechanizm współpracy Global Partner Program i Middle East Media Alliance, zainicjowany przez agencję informacyjną w ramach CMG, w którym bierze udział 18 organizacji medialnych z dziewięciu krajów Bliskiego Wschodu.

Platforma usług dostosowana dla mediów globalnych, All Media Service Platform, dodała nowe kanały i promowała wzajemne uczenie się między cywilizacjami za pomocą ponad 1000 agencji medialnych.

Ważnym aspektem Deklaracji jest stwierdzenie, że wszystkie media powinny wykorzystać zbiorową wiedzę specjalistyczną, aby stworzyć platformę dialogu i wymiany, która wykracza poza ograniczenia geograficzne i różnice kulturowe oraz odpowiada na potrzeby rozwojowe.

„Będziemy nie tylko napędzać konwergencję mediów i innowacje, ale także przyczynimy się do rozwiązania problemów globalnych, takich jak zmiany klimatyczne, bezpieczeństwo żywnościowe i niedobór energii, wspólnie poszukując rozwiązań naszych własnych wyzwań rozwojowych” – głosi Deklaracja.

Autorstwo: Krzysztof Farion
Źródło: Trybuna.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.