Maduro nakazał zająć sieci sklepów windujących ceny

Opublikowano: 11.11.2013 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 202

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zarządził zajęcie przez wojsko sieci sklepów z artykułami gospodarstwa domowego, która “szkodzi gospodarce” i “faworyzuje inflację” – podały 9 listopada agencje informacyjne.

“Kilku menadżerów liczącej pięć sklepów i zatrudniającej 500 osób sieci Daka zostało aresztowanych, teraz firma będzie musiała sprzedawać produkty po uczciwych cenach” – powiedział Maduro 8 listopada, gdy doszło do zajęcia sklepów.

Decyzja o tym zapadła w ramach ogłoszonych dwa dni wcześniej przez prezydenta Wenezueli metod walki korupcją i ograniczenia galopującej inflacji, która przekroczyła 50 proc. i jest najwyższa w Ameryce Łacińskiej.

Agencja Associated Press napisała, że nawet przeciwnicy Maduro wyrazili sympatię dla podejmowanych przez niego wysiłków w celu kontrolowania cen.

9 listopada rano setki poszukiwaczy okazji ruszyły hurmem do sklepów sieci Daka, by skorzystać z nowych niższych cen – poinformowała agencja Reuters.

“Robimy to dla dobra narodu” – powiedział Maduro, który oskarża bogatych biznesmenów i swych politycznych oponentów, że przy wsparciu Waszyngtonu prowadzą wojnę gospodarczą przeciwko jego krajowi.

Autor: jkl
Źródło: Lewica.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Rozbi
Użytkownik
Rozbi

Towarzysz Maduro chyba nie zna całkowicie historii ekonomii i najwidoczniej nie pamięta, lub nie chce pamiętać czym na całym świecie kończyła się rządowa kontrola cen..

jestemtu
Użytkownik
jestemtu

Tak czy siak, okazało się że ceny mogą być niższe :)

rumcajs
Użytkownik
rumcajs

Rozbi, nie masz racji…
Chyba nie znasz dokładnie historii, bo w czasie kryzysu, wiele państw uznawanych jako kapitalistyczne sięgało po takie “zabiegi”. Regulacje takie nie polegają na tym, że sprzedaje sie poniżej kosztów “własnych”, a państwo = władza ustala maksymalną marże na dane towary.

loc
Użytkownik
loc

Powinni zrobić coś takiego u nas. Choćby ze sklepami odzieżowymi – kupują “u chinczyka” np. koszulę za 2$, a sprzedają za 40$. Jeszcze jakby “chinczyk” zarobił na tej koszuli 20$ za jej uszycie to rozumiem. Ale wiemy, że zarabia kto inny.

LocoWeedSmoker
Użytkownik

i Jest !!!! koleś mi się już spodobał !! :D:D dobrze zrobił precz z manipulacją USA. psy wojny

XXIRapax
Użytkownik
XXIRapax

rumcajs 11.11.2013 12:30

Z taka roznica, ze juz wtedy uzywano do tego celu odpowiednich instrumentow gospodarczych, a nie broni palnej……
Interwencjonizm znajdziesz w kazdej gospodarce Swiata, ale pod ta postacia objawia sie ona np. na Bialorusi, albo Kubie
Kiedys widzialem fajny filmik propagandowy z udzialem Lukaszenki.
Mianowicie wchodzi on do sklepu, rozglada sie i po chwili pyta:
-dlaczego nie ma jajek?
Ekspedientka odpowiada:
– nie wystarczylo z przydzialu
Na to Lukaszenko:
-jaja musza byc
I oczywiscie ujecie z dnia nastepnego;)

rumcajs
Użytkownik
rumcajs

XXIRapax, manipulujesz….
Prezydent Weenezueli, nie nakazał za pomoca broni palnej dokonać tych “zabiegów”,a “administracyjnie”. To raczej amerykanie takową próbują go zamordowac. Wenezuela jest w stanie wojny z imperializmem amerykańskim, i korporacyjnym. Jest ten kraj liderem oporu przeciw imperializowi amerykańskiemu, i prekursorem uwalnia się od wpływu na swoja gospodarkę, i kraj sił, które od dawna amerykę południowa traktowały jako swoje kolonie….
Amerykanie juz nie moga takimi metodami, jak chociazby w Chile, zaprowadziś “pax americana”, zatem stosują inne metoty, między innymi rozwalając gospodarkę, siejąc destabilizację, napuszczając sąsiadów na siebie.
Poza tym, amerykę i imerialistów boli zbliżenie do Rosji, oraz Chin, i Iranu, częsci krajów tego regiuonu, bo pokazuje to, że mozna wyzwolic sie z objęc jankesów…

Rozbi
Użytkownik
Rozbi

Tak zgadza się – rządy “kapitalistyczne” uciekały się do nadawania cen urzędowych – co prowadziło tylko do niedoboru towarów, zachwiania rynkiem i rozwinięciem się szarej strefy w której towary można było nabyć po cenie “rynkowej” –
Ustalenie urzędowych cen nie przyniosło NIGDY żadnych pozytywnych skutków