Linux kończy wsparcie dla procesorów 386

Opublikowano: 16.12.2012 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 651

Linus Torvalds postanowił posłuchać rady inżyniera z Red Hata i jednego z programistów jądra Linuksa, Ingo Molnara, i podjął decyzję o rezygnacji z dalszego wspierania procesorów 386 Intela. Dla użytkowników opensource’owego systemu oznacza to, że dystrybucje korzystające z jądra w wersji 3.8 lub wyższej nie będą współpracowały ze starymi kośćmi Intela.

Układy 386 pojawiły się w roku 1985 i były produkowane do września 2007. Nieliczni użytkownicy tych układów nie będą mogli instalować przyszłych wersji Linuksa. Na razie jednak nie mają powodów do zmartwień. Przed kilkoma dniami ukazało się jądro 3.7, które współpracuje z układami Intel 386.

Decyzję o zakończeniu wspierania leciwej architektury podjęto, gdyż uznano, że nakład pracy konieczny do tworzenia i utrzymywania kodu jest zbyt duży w stosunku do osiąganych korzyści.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: PhysOrg
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. sfisol 17.12.2012 11:57

    Z Linuksem o tyle jest bezpiecznie, ze nic nie stoi na przeszkodzie by pojawił się specjalny fork wersji 3.7 z wrzucanymi poprawkami bezpieczenstwa z przyszlych wersji, ktory wciaz bedzie dzialac na 386 – oczywiscie jesli zajdzie taka potrzeba, podejrzewam ze nie 🙂

  2. Salebuy 19.12.2012 14:29

    Warto nie wprowadzać ludzi w błąd. Nowe jądro nadal będzie możliwe do odpalenia na i386 jednakże nie będzie już wspierany rozwój oprogramowania na tę architekturę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.