Koniec skłotu „Samowolka” po ataku chemicznym

Opublikowano: 07.10.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2419

Wrocławski skłot „Samowolka” przestał istnieć. Właściciele budynku po kilku miesiącach przepychanek, odzyskali nieruchomość.

Sprawa była głośna od kilku tygodni. Pod koniec lata kilkanaście osób zajęło pustostan na hektarowej działce we Wrocławiu. Okratowali okna i zamieszkali w zrujnowanym budynku należącym do państwa Ziarno. Właściciele starali się sprzedać nieruchomość, jednak obecność niechcianych lokatorów uniemożliwiała im sfinalizowanie transakcji. „Działka jest warta ponad 4 mln złotych. Gra jest warta świeczki” – mówił właściciel posesji w materiale „Uwaga TVN”.

Właściciele nieruchomości wielokrotnie próbowali pozbyć się młodych anarchistów, a konflikt przybierał na sile. Na miejsce kilkakrotnie przyjeżdżały media, dochodziło do awantur między lokatorami a właścicielami. Pod adresem właścicieli poleciały obelgi.

Ekipę „Samowolki” reprezentował wrocławski działacz Akcji Lokatorskiej, Tomasz Skoczylas. „Nie doszło do złamania prawa. Ci ludzie tu mieszkają. Na podstawie prawa posiadania. Nie mają własności tego budynku, ale nawet jeśli weszli tu w złej wierze, nadal prawo ich chroni. Właściciel może podjąć kroki przewidziane w polskim prawie, czyli złożyć pozew do sądu o eksmisję. Siłowe próby pozbycia się lokatorów bez wyroku sądu są niezgodne z prawem” – mówił Tomasz Skoczylas w rozmowie z dziennikarzem TVN.

Również wielokrotne wizyty policji nie dały oczekiwanych przez właścicieli rezultatów.

Ostatecznie sama właścicielka, postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Całe zdarzenie opisali sami skłotersi w mediach społecznościowych. „(…) wczoraj odwiedziła nas Pani Janina. Pozwoliliśmy jej wejść do środka, chcieliśmy porozmawiać. Wytłumaczyć po raz kolejny, że mogą sprzedać ten teren z nami, czy spróbować jakiegokolwiek dialogu. Niestety, kobieta skorzystała z porad „doradców” z Internetu, żeby „wykurzyć nas gazem”. Rozbiła też dwa pojemniki z trującym toksycznym płynem. Nie było nawet sekundy na rozmowę. Próbowaliśmy ją uspokoić, co skończyło tylko większymi wybuchami agresji z jej strony. Osoba próbująca ją uspokoić została dotkliwie podrapana przez krzyczącą i rozlewającą wokoło toksyczne płyny panią Janinę. Kiedy zaczęła atakować nas jeszcze gazem pieprzowym musieliśmy ją wyprowadzić z domu, sama była poszkodowana i próbowaliśmy jej pomóc, długo byliśmy przy niej i opatrywaliśmy ją pomimo wszystko. Mimo wyzywania nas, grożenia. Finalnie, gdy przyjechał jej mąż, kobieta rozwaliła na podwórku kolejny słoik i rzuciła nim w osobę próbującą ją uspokoić, po czym zaczęła młotkiem wybijać szybę”.

Po tym wydarzeniu lokatorzy Samowolki samodzielnie postanowili opuścić teren, na który natychmiast wjechał ciężki sprzęt i zrównał budynek z ziemią.

Sprawa „Samowolki” wywołała burzę w mediach społecznościowych. Również środowiska lewicowe, często sprzyjające idei skłotingu, tym razem były podzielone.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu

Uzupełnienie „Wolnych Mediów”

Kwas masłowy zwany jest również kwasem butanowym. To organiczny związek chemiczny z grupy kwasów karboksylowych, który występuje w zjełczałym maśle, nadaje lekko gorzki posmak wielu serom. Produkuje się go najczęściej w tzw. masłowej fermentacji skrobi, w której do wodnego roztworu skrobi dodaje się bakterii normalnie stosowanych do fermentacji serów (Bacillus subtilis). W mniejszych stężeniach (10–100 ppm) nadaje potrawom lekko gorzki smak z zauważalną słodką nutą. W nieco większych stężeniach jego zapach kojarzy się wielu ludziom z wymiocinami, ze względu na to, że to właśnie ten związek nadaje charakterystyczny zapach wymiocinom małych dzieci, które są nadmiernie karmione mlekiem. W większych stężeniach ma ostry, intensywny, trudny do zniesienia zapach zjełczałego tłuszczu. Likwidację zapachu przyspiesza wietrzenie i ozonowanie.


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Radek 07.10.2021 16:10

  Złodzieje zawłaszczyli cudzą własność. Zabrali zwykłym ludziom ich dom. To nazywa się rabunek. Do tego policja jak zwykle nie chroni uczciwych ludzi tylko bandytów. Prawo również broni bandytów. Zdesperowana kobieta niestety musiała wziąć przykład z przestępców i sama załatwić sprawę ich metodami, czyli siłą.
  Jeżeli by zamieszkali w pustym budynku i na upomnienie się właściciela poprosili o kilka dni i się wyprowadzili, to pokazali by, że są uczciwymi ludźmi i reprezentują jakiś poziom kultury. A tak, to wyszli na wyzyskiwaczy i złodziei. Ale cóż, honoru niektórzy nie mają, szczególnie ci, co uważają, że im się należy bez dania nic z siebie.
  Byłoby troszkę czymś innym, gdyby ci ludzie, zamieszkali w budynku jakiegoś milionera, albo jakiegoś człowieka który zdobył tę nieruchomość nieuczciwe. Miałoby to niewielkie, ale jakieś uzasadnienie. Również czym innym by było zamieszkanie w budynku, który nie ma właściciela, albo ślad po nim zaginął. Wtedy nawet po latach mogliby wystąpić o zasiedzenie.

 2. Wujek Polonii 07.10.2021 17:24

  “Po tym wydarzeniu lokatorzy Samowolki samodzielnie postanowili opuścić teren”
  Ha ha ha. Spierdo..li w podskokach.
  Brawo pani Janino!!!

 3. hashi 07.10.2021 21:48

  A ja tam poprę skłotersów. Budynek wiele lat był bezpański, zniszczony, niewykończony, dzicy lokatorzy inwestowali w niego. Po nastu latach właściciel znalazł się bo wyczuł boom budowlany, ziemia zyskała wartość 30x. Mógł im zaproponować rekompensatę mediatora to by grzecznie odeszli. Byli przywiązani jak do swego, a on ich wygonił gazem bojowym.
  W przyszłości w Polsce będziemy mieli 10 mln bezdomnych którzy potracą mieszkania z powodu niewypłacalnych kredytów i trudnej sytuacji majątkowej. Powstanie rynek 5 mln pustostanów niewynajmowanych przez nikogo. I ci bezdomni będą próbowali je zamieszkać. Podobną sytuację obserwujemy w Hiszpanii po bańce 2008. Wciąż jest tam 3 mln pustych apartamentów zbyt drogich na wynajem i do zakupu. Wiele z nich zamieszkują skłoterzy, a państwo nawet im pomaga opłacając prąd i wodę. Świat w którym mieszkamy coraz mniej nadaje się do życia dla normalnych uczciwych ludzi. Obecny anarchizm to bunt niewolnika próba uzyskania namiastki wolności. Kiedy NWO rozhula się na dobre za 10 lat powstanie wiele osad, obozów, enklaw wolnych ludzi, zlokalizowanych wokół miast lub całkowicie niezależnych daleko od nich. Ale niestety stopniowo będą likwidowane oskarżane o terroryzm, nowe mutacje virusa itp. Mamy pierwsza taką osadę Królestwo Wolnych Słowian w rzeszowskim, jest już tam około 100 osób ale podobne autonomiczne osady mają powstać w każdym województwie. Zachęcam do odwiedzin i wolontariatu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.