Koniec Dzielnicy Czerwonych Latarni w Amsterdamie

Opublikowano: 03.02.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1176

Kilka dni światowe media obiegła informacja, że władze Amsterdamu chcą wprowadzić zakaz sprzedawania marihuany. Teraz socjaldemokratyczna burmistrzyni stolicy Niderlandów zamierza przenieść dzielnicę Czerwonych Latarni daleko od centrum.

Amsterdam od dłuższego czasu kojarzył się wielu głównie z legalną marihuaną oraz łatwością w korzystaniu z usług pracownic seksualnych. Ten wizerunek miasta bardzo chce zmienić obecna burmistrzyni – Femke Halsema, reprezentantka socjaldemokratycznej Zielonej Lewicy (GroenLinks). Pomysł przeniesienia światowej stolicy prostytucji postulowała już od dawna, ale dopiero pandemia koronawirusa i straty w sektorze turystycznym przekonały resztę sił politycznych do jej propozycji.

330 okien domów publicznych wychodzących na jedną z ulic stolicy Niderlandów przestanie istnieć w dotychczasowej postaci – domy publiczne zostaną przeniesione na peryferia miasta. O ile zgodzi się na to amsterdamska rada miejska. „Za” mają głosować radni z Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD, formacja, z której pochodzi były premier Mark Rutte) oraz innych sił prawicowych i centrowych, które od dawna niechętnie przyglądały się Dzielnicy Czerwonych Latarni. Pomysł Halsemy podzielił natomiast jej własną partię oraz inne ugrupowania lewicowe. Zarówno Zielona Lewica, jak i Partia Pracy (PvdA) nie ustaliły do tej pory jednego stanowiska. Ich radni mają głosować zgodnie z własnymi przekonaniami. Jedyną grupą jednoznacznie sprzeciwiającą się temu pomysłowi zdają się być przedstawiciele Partii Socjalistycznej (PS).

Halsema swoją inicjatywę motywuje chęcią zmiany obecnego wizerunku miasta oraz jej zabytkowej części. Liczące ponad 500 lat stare miasto Amsterdamu wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To właśnie w jego okolicy znajdowały się największe i najbardziej popularne domy publiczne w kraju. Politycy Partii Pracy, którzy wyrazili publiczne wsparcie dla tych zmian mówią także o „resecie wizerunku miasta”. Zielona Lewica przekonuje również, że specjalnie wybudowana dzielnica, do której przeniesione zostaną pracownice seksualne ma w rzeczywistości je chronić. Burmistrzyni jest bowiem zdania, że stojąc za przezroczystymi oknami w centrum Amsterdamu kobiety narażały się na publiczną pogardę oraz drwiny.

Po fali krytyki Halsema przypomniała, że nie jest za delegalizacją pracy seksualnej i wspiera obecne rozwiązanie, czyli dekryminalizację. W jej przekonaniu właśnie dzięki niej osoby pracujące w domach publicznych mają „szansę na autonomię i większe poczucie bezpieczeństwa” – informuje Noizz. Nawet jeśli organizacje popierające dekryminalizację prostytucji mają podobne zdanie, to pomysł holenderskiej burmistrzyni bardzo im się nie podoba. Największa w Holandii grupa zrzeszająca osoby pracujące seksualnie, Red Light United, wskazuje, że 90 proc. takich osób jest przeciwnych przenosinom dzielnicy w inną część miasta. Również socjaliści pytają, czy przeprowadzka nie będzie oznaczała dla nich radykalnej utraty dochodów. „The Guardian” powołał się na słowa jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci w Red Lights United, pracującej pod pseudonimem Foxxy. Jej zdaniem przeniesienie Dzielnicy Czerwonych Latarni poza centrum miasta doprowadzi do zmniejszenia przychodów pracownic seksualnych, bowiem turyści, czyli główni klienci nie będą wiedzieli, gdzie ich szukać.

Autorstwo: Michał Konarski
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o