Kolejna aktywistka z Białorusi z zarzutami

Opublikowano: 21.06.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 829

Koordynatorce wolontariatu niezarejestrowanego na Białorusi Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiesna” Marfie Rabkowej przedłużono areszt o kolejne trzy miesiące – do 17 września, poinformowano na stronie centrum w niedzielę.

„Dowiedzieliśmy się, że areszt więźnia politycznego Marfy Rabkowej został przedłużony jeszcze o trzy miesiące – do 17 września. W ten sposób do tego czasu spędzi w areszcie już rok”, głosi oświadczenie.

Według danych „Wiesny”, obrończyni praw człowieka została zatrzymana wieczorem 17 września 2020 roku w Mińsku. Wcześniej MSW Białorusi poinformowało, że Rabkowa jest podejrzana w sprawie o masowe zamieszki. Później komitet śledczy poinformował, że postawiono jej zarzuty z artykułu „szkolenie lub inne przygotowanie osób do udziału w masowych zamieszkach lub finansowanie takiej działalności”.

Następnie, według informacji Centrum Obrony Praw Człowieka, została oskarżona o „podsycanie społecznej wrogości wobec władz przez grupę niezidentyfikowanych osób” i „udział w organizacji przestępczej”. Obecnie Rabkowej grozi do 12 lat pozbawienia wolności. Obrońcy praw człowieka uznali ją za więźnia politycznego. W lutym prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, mówiąc o perspektywach amnestii politycznej, oświadczył, że w republice nie ma więźniów politycznych.

W marcu Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiesna” oświadczyło, że komitet śledczy republiki wszczął sprawę karną z powodu jej działalności, została ona wszczęta na podstawie artykułu o działaniach rażąco naruszających porządek publiczny. Wyjaśniono, że śledczy podejrzewają centrum o finansowanie i inną pomoc materialną nielegalnych wydarzeń masowych, realizujące cele uczestników działań grupowych, znacząco łamiących porządek społeczny. W związku z tym centrum obrony praw człowieka oświadczyło, że „nigdy nie było organizatorem jakichkolwiek aktów przemocy i zawsze popierało pokojową realizację swobód obywatelskich i politycznych”.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 2,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Radek
Użytkownik
Radek

Ale i tak USA nikt nie przebije w ilości nieskazanych więźniów. Tak samo ilość skazanych jest konkurencyjna dla Korei Północnej.