Jedwabne i Żołnierze Wyklęci

Opublikowano: 06.03.2018 | Kategorie: Historia, Media, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1426

W grudniu zeszłego roku argentyńska gazeta „Pagina12” w swoim internetowym wydaniu zamieściła tekst o zbrodni w Jedwabnem, który miał zostać zilustrowany zdjęciem zamordowanych Żołnierzy Wyklętych. Pozew w tej sprawie wniosła Reduta Dobrego Imienia, co spowodowało za oceanem gwałtowną reakcję mediów.

“Pagina 12” przedstawiła zamordowanych polskich żołnierzy jako żydowskie ofiary mordu w Jedwabnem

18 grudnia 2017 r. w serwisie pagina12.com.ar zamieszczony został artykuł pt. „Rostros familiares” („Znajome twarze”), którego tematyka dot. zbrodni w Jedwabnem. Według informacji zamieszczonej na stronie Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom wykorzystane do zilustrowania artykułu zdjęcie nie ma nic wspólnego z jego treścią – jest to bowiem wykonana przez Urząd Bezpieczeństwa fotografia przedstawiająca żołnierzy z oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”. Na zdjęciu mają być widoczni: Ildefons Żbikowski „Tygrys”, Józef Niski „Brzoza”, Henryk Niedziałkowski „Huragan” i Władysław Bukowski „Zapora” – wszyscy oni zginęli 25 lutego 1950 r.

Reduta Dobrego Imienia uznała, że zaistniała sytuacja jest „manipulacją, działaniem na szkodę narodu polskiego i naruszeniem dobrego imienia polskich żołnierzy”, a połączenie Jedwabnego z Żołnierzami Wyklętymi „stanowi celowe nadużycie, które ma potwierdzić i utwierdzić w czytelnikach polski antysemityzm”. W związku z tym fundacja postanowiła wnieść pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie przeciwko argentyńskiej gazecie. Mira Wszelaka, prezes Reduty podkreśliła, że jest to pierwszy proces, w jakim organizacja postanowiła skorzystać ze zmian w ustawie o IPN.

Pozew spotkał się w Argentynie ze zdecydowaną reakcją środowiska dziennikarskiego. Jak donosi Rzeczpospolita swoje zaniepokojenie wyraziło Stowarzyszenie Argentyńskich Dziennikarzy ADEPA, a większość dużych gazet w tym kraju napisała o próbie cenzury. „Pagina 12” skrytykowała sposób funkcjonowania RDI. Martin Granovsky, dziennikarz gazety napisał, że choć może wykorzystanie zdjęcia było błędem, to nie można mówić o szkodzeniu polskiemu narodowi i wizerunku żołnierzy polskich. Granovsky stwierdził również, że polskie przepisy łamią międzynarodowe prawo do wolności słowa, a ponadto są one podobne do ustawodawstwa tureckiego dot. ludobójstwa Ormian.

Z kolei według informacji podawanych przez portal Wirtualna Polska argentyńskie media w geście solidarności z portalem „Pagina12” zaczęły przedrukowywać artykuł, przeciwko któremu został wniesiony pozew. WP zwróciła również uwagę na pewien istotny aspekt: prawo nie działa wstecz, a sprawa jest skierowana przeciwko tekstowi opublikowanemu jeszcze w zeszłym roku.

O zamieszaniu wokół „Rostros familiares” napisało w tym momencie co najmniej kilkanaście argentyńskich portali.

Autorstwo: Paweł Czechowski
Na podstawie: Pagin12.com.ar, Anti-Defamation.pl, Dziennik.pl, Rp.pl, Wiadomosci.wp.pl
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.