Jan Szyszko zadziwił naukowców z PAN niewiedzą

Opublikowano: 23.06.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 627

Puszcza Białowieska została wpisana na listę światowego dziedzictwa ludzkości już w 1979, i ten wpis obejmował park narodowy. W 1992 r. wpis rozszerzono o białoruską część Puszczy, w 2014 r. objęto całą polską część – przypomina Komitet Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej PAN.

Naukowcy z komitetu przypomnieli o tym odnosząc się do środowej wypowiedzi ministra środowiska Jana Szyszko – według którego, że Puszczę Białowieską bezprawnie wpisano na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.

W środę w Sejmie Szyszko powiedział, że Puszcza Białowieska została “bezprawnie wpisana” w 2014 r. na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego – i dodał, że “sprawa jest w prokuraturze”. “Jest rok 2014, łamiąc prawo, (…) ten obiekt (Puszczę Białowieską – PAP) wpisano na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO, nie dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego, tylko przyrodniczego, jako nietknięty ręką człowieka w przeszłości” – mówił Szyszko.

Na profilu FB Komitetu Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej PAN naukowcy przypomnieli natomiast, że puszczę “wpisano nie jako las dziewiczy (czyli nietknięty ręką ludzką), jak sugeruje to min. Szyszko, ale na podstawie dwóch kryteriów: jako wyjątkowy przykład procesów ekologicznych i biologicznych istotnych w ewolucji i rozwoju ekosystemów oraz zespołów zwierzęcych i roślinnych oraz z uwagi na obecność siedlisk naturalnych najbardziej reprezentatywnych i najważniejszych dla ochrony in situ różnorodności biologicznej, włączając te, w których występują zagrożone gatunki o wyjątkowej uniwersalnej wartości z punktu widzenia nauki lub ochrony przyrody”.

Minister przekonywał również, że obecnie na terenie Puszczy mamy do czynienia z prawną sprzecznością. Z jednej strony są przepisy UE, które – jak zaznaczył – nakazują ochronę występujących tam siedlisk, a z drugiej przepisy UNESCO, które mówią “nietknięte ręką człowieka i w związku z tym nie wolno tego użytkować”.

Szyszko wskazał również w środę, że “można się zapisać do tych, którzy są albo za jedną koncepcją, albo za drugą”. “Albo za koncepcją UNESCO, albo za koncepcją respektowania prawa UE, gdzie trzeba chronić i przywrócić siedliska i gatunki, które zostały tam zniszczone” – zaznaczył.

Według naukowców z PAN konflikt między wymogami UNESCO a dyrektywą siedliskową UE w kwestii Puszczy nie istnieje. “Zarówno UNESCO (o czym można przeczytać w opublikowanym na stronie MŚ raporcie), jak i Komisja Europejska uważają, że obecna wycinka Puszczy zagraża jej walorom przyrodniczym” – napisali.

Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Szaman 23.06.2017 11:18

  W tym przypadku daleko padła Szyszka od świerku. Ja nie wiem jak to jest że tacy deb*le w Polse są u władzy i nikt z tym nic nie robi. Przecież on już dawno powinien wylądować w pace za niszczenie dziedzictwa przyrodniczego a tym czasem chodzi i dalej swoje szkodliwe bajki opowiada siejąc dezinformacje. Ja bym go z resztą nawet za gębę na starcie do więzienia wsadził 😛 Od razu widać że menda.

 2. Waldorfus 23.06.2017 13:53

  Szaman 23.06.2017 11:18

  PAN Sofista – greckiego bóstwa natury które Kościół określił jako wysłannika diabła

  „(…)Ja nie wiem jak to jest że tacy deb*le w Polse(…)” – napisał Szaman, posługując się wulgarną inwektywą, bo zapewne nic nie mógł zrozumieć z tego pomieszania z poplątaniem które napisali ci naukowcy z PAN – autorytety Szamana.

  Panie Szamanie naukowcy w Polsce, podzieleni są obecnie na dwie zasadnicze grupy: jedna nazywa się oficjalnie PAN a nieoficjalnie „TW” – Tajny Współpracownik; druga zaś to ta która ma już dość tej pierwszej – tej która za czasów PRL ją prześladowała donosząc na nią, tej która wciąż w tej Polsce jeszcze rządzi po uniwersytetach, terroryzując nasze narodowe interesy których globaliści zamierzają nas Polaków pozbawić: https://wolnemedia.net/unesco-bezprawnie-wpisalo-puszcze-bialowieska-na-liste-dziedzictwa/#comment-212128

  Napisałeś pięknie w przypływie emocji „ deb*le” – mam nadzieję że nie pozbawiony przy tym rozumu. I za to mam do ciebie tylko jedną prośbę: Jeżeli na drugi raz nie będziesz mógł nic zrozumieć z tego co napisała osoba legitymizująca się tytułem naukowym, przeczytaj najpierw to co napisałem pod powyższym linkiem i nie używaj od razu wulgarnych inwektyw w stosunku do profesora Szyszki – oponenta „TW” z byłego PRL z którym SLD, PSL, PO, UW doszli do porozumienia przy Okrągłym Stole; bo wcale nie musi to oznaczać, że to co on – „TW” z PAN – ten który legitymizuje się tytułem naukowym napisał, jest mądre i mądrzejsze od Ciebie, bo jest takie skomplikowane.

  Prawda zawsze jest prosta i przejrzysta. Tylko krętacze którzy ją nienawidzą, wszystko komplikują. Bełkot nigdy nie chadza razem nauką. Z nauką, chodzą tylko fakty: PO, w obrębie tylko samej Warszawy usunęło kilkaset tyś. drzew. A gdyby udało się „KOD-owskim” postkomunistom sprzedać Polskie lasy które zamierzali tak jak wszystko sprywatyzować, nie było by już nic – z puszczą włącznie, bo i na nią znalazł by się jakiś pokrętny paragraf. A owładnięci postkomunistyczną propagandą nienawiści deb*le w Polsce, by ją zaakceptowały tak jak akceptują wszystko to, czego nie potrafią zrozumieć i przez to że nie potrafią tego zrozumieć, wydaje im się to takie mądre: bezwładny tłum i logiczne argumenty.

  P.S.: Przykro mi, krętacze „TW” z PAN: komunizm w Polsce już się skończył teraz przyszedł czas na współprace z globalistami – UNESCO – i ich dezinformatorami – zielonymi terrorystami już działającymi w Polsce, a którymi powinna dawno zająć się ABW.

  Historia instytucji która powinna już być dawno zlikwidowana: „Utworzenie Polskiej Akademii Nauk było związane z postanowieniami, które zapadły na I Kongresie Nauki Polskiej w roku 1951 (…)” – źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Polska_Akademia_Nauk#Historia_PAN

  To było niedługo po tym jak decyzją tzw „sądu” w PRL, zamordowano rotmistrza Witolda Pileckiego. Do dziś, ten PRL-owski „zakon” PAN, pyskuje na Polaków, wspierany dodatkowo inicjatywami prezydenta RP Andrzeja Dudy – który z tymi pogrobowcami bolszewików, zupełnie na poważnie podejmuje rozmowy.

 3. arthur 23.06.2017 16:03

  Mnie tam nie zadziwił niewiedzą. Obecni politycy zadziwiają mnie, gdy okazuje się, że jednak jakąś wiedzę posiadają:-)

 4. piosk2 27.06.2017 13:28

  @Szaman – “bardzo merytoryczny komentarz – pewnie musiałeś się gruntownie zapoznać ze stanowiskami obu stron, żeby go napisać”
  PS. Ciekawe co ludzie mówią widząc Twoją facjatę ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.