Kierowcy aut spalinowych złapią się za portfele

Opublikowano: 22.02.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3590

Kolejne podatki dla posiadaczy samochodów spalinowych. Jasne stanowisko w tej sprawie przedstawił wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” Bolesta był pytany m.in. kiedy Polska „choć zbliży się do unijnego poziomu elektryfikacji”. Według gazety bowiem w ubiegłym roku elektryki stanowiły 4 proc. polskiego rynku, podczas gdy w UE był to wynik 4 razy większy. „Mogę jedynie spekulować: będziemy bliżej wartości unijnych, gdy zaczną się wyrównywać ceny samochodów elektrycznych i spalinowych. Przełomową datą będzie rok 2035, wyznaczony jako graniczny dla sprzedaży nowych aut spalinowych” – mówił wiceminister.

Dziennik przypomniał też, że wśród tzw. kamieni milowych KPO znalazło się wprowadzenie opłaty rejestracyjnej i podatku od własności pojazdów spalinowych. Wiceminister klimatu zapewnił, że jego resort „pracuje nad tym”. „Trwają rozmowy z ministerstwami, ale za wcześnie, by mówić o szczegółach. To, co ja chciałbym zrobić, to zaproponować rozwiązania najbardziej neutralne dla obywateli z finansowego punktu widzenia” – zapewniał. Poinformował, że opłata rejestracyjna ma wejść w życie w pierwszym kwartale 2025 r., a podatek od posiadania pojazdów spalinowych – w 2026 r.

Pytany, czy konstrukcja tych podatków będzie oparta o normy Euro lub CO2, Bolesta stwierdził, że „można i tak, i tak”. „Będę proponował dodanie jeszcze jednego elementu, mianowicie wagi. Problem z dużymi SUV-ami narasta, SUV-izacja motoryzacji to bardzo złe zjawisko. Jeśli będzie można zmusić właścicieli tych samochodów do wzięcia, przynajmniej finansowo, większej odpowiedzialności za zajmowanie większej przestrzeni, to skłaniałbym się do tego, by to zrobić” – grzmiał.

Przy tej okazji przypomniano paryskie referendum, w którym głosujący opowiedzieli się za podniesieniem opłat za parkowanie dla SUV-ów. Pytany, czy i u nas można zastosować takie rozwiązanie, wiceminister przyznał, że „to się może pojawić”. „Musimy patrzeć na to, co dzieje się na świecie, i brać te najlepsze praktyki. Tu puchnięcie samochodów jest niekorzystnym trendem z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz środowiska” – twierdził.

Bolesta odniósł się także do tzw. stref czystego transportu. „Na razie mamy jedną ogłoszoną strefę w Warszawie, ale w Krakowie plan upadł. Myślę, że za wcześnie, by mówić o zmianach legislacyjnych, trzeba na razie zobaczyć, jak to będzie działać. Myślę, że jest sens wspierania miast poprzez NFOŚiGW, np. w dofinansowywaniu pomocy technicznej przy wytyczaniu stref oraz inwestycjach w sprzęt do ich monitorowania. Strefy to trudny temat, ale wcześniej podobnie było ze strefami płatnego parkowania: początkowo nikt ich nie chciał, a potem okazało się, że dzięki nim można znaleźć wolne miejsce parkingowe” – utrzymywał.

Autorstwo: MM
Na podstawie: Rp.pl
Źródło: NCzas.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. Stanlley 22.02.2024 11:18

  Tak tak – bieda w imię klimatu, ale tylko w krajach EU… naprawdę – skumajcie – w USA wzrost PKB 4.5% , a ile w strefie EU? W USA tylko się mówi o klimacie ale żadne zamordyzmy za tym nie idą… Jakoś ludkom trzeba wyprać czerepy by nie buntowali się zanadto i grzecznie klepali biedę.

 2. rozrabiaka 22.02.2024 11:35

  “…wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.” Taki wybór narodu aby dowalić pozostałym.
  Wyborców tych parti sejmowych (dużą większosc nie ci zwiedzeni) pasuje “modlitwa Polaka ” z filmu dzień świra :
  Gdy wieczorne zgasną zorze,
  Zanim głowę do snu złożę,
  Modlitwę moją zanoszę
  Bogu Ojcu i Synowi:
  “Do….olcie sąsiadowi!
  Dla siebie o nic nie wnoszę,
  Tylko mu dosr..jcie proszę.”

  Kto ja jestem? Polak mały
  Mały, zawistny i podły.
  Jaki znak mój? Krwawe gały.
  Oto wznoszę swoje modły
  Do Boga, Marii i Syna:
  “Zniszczcie tego skur(czy)syna
  Mego brata, sąsiada,
  Tego wroga, tego gada.”

  “Żeby mu okradli garaż,
  Żeby go zdradzała stara,
  Żeby mu spalili sklep,
  Żeby dostał cegłą w łeb,
  Żeby mu się córka z czarnym
  I w ogóle żeby miał marnie,
  Żeby miał AIDS-a i raka.”
  Oto modlitwa Polaka.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.