Jak nie CISPA, to akt wykonawczy Obamy

Opublikowano: 11.09.2012 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 748

Kontrowersyjna ustawa CISPA przepadła w Senacie, ale prezydent Obama może wydać akt wykonawczy (tzw. executive order), który wprowadzi w życie niektóre z jej zapisów. Demokratyczne procedury wydają się nie mieć szans z uporem władz, a upór może się brać ze strachu.

Wielokrotnie pisaliśmy o ustawie CISPA, która miała w USA regulować kwestie cyberbezpieczeństwa. Pierwszy projekt ustawy stanowił zagrożenie dla prywatności internautów, gdyż znacznie ułatwiał przekazywanie danych o internautach agencjom rządowym. W obliczu braku oporu społecznego ustawa przeszła przez Izbę Reprezentantów w formie gorszej niż pierwszy kontrowersyjny projekt.

Z czasem zaczęła się montować opozycja przeciwko CISPA. Ustawa została poprawiona, a potem poległa w Senacie. Trzeba tu zaznaczyć, że kontrowersyjne były nie tylko jej zapisy.

Krytycy CISPA wskazywali, że USA nie potrzebuje specjalnej ustawy dotyczącej cyberbezpieczeństwa, bo prawo już reguluje związane z tym kwestie. Poziom dyskusji w Senacie był jednak niski – trzeba to powiedzieć. Niektórzy senatorowie całkiem na poważnie straszyli wyborców i innych polityków spadającymi samolotami. Niektórzy chyba naprawdę wierzyli, że CISPA powstrzyma hackerów przed atakiem na systemy kontroli lotów (sic!).

Przedwczoraj natomiast gazeta “The Hill” poinformowała, że w Białym Domu pojawił się projekt aktu wykonawczego (executive order), który ma rozwiązać kwestie cyberbezpieczeństwa, z jakimi kongres sobie nie poradził.

Z informacji “The Hill” wynika, że akt może mieć do 5 stron i jego celem będzie ustanowienie rady działającej miedzy agencjami i prowadzonej przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS). Zadaniem rady będzie walka z zagrożeniami przeciwko krytycznej infrastrukturze. W ramach programu mają być też wypracowane najlepsze standardy praktyk cyberbezpieczeństwa.

Biały Dom nie potwierdził tych informacji, ale jego rzecznik powiedział gazecie Washington Post, że “akt wykonawczy jest jedną z rzeczy rozważanych”, która ma wypełnić cel prezydenta, jakim jest zapewnienie lepszej ochrony przed cyberzagrożeniami.

Amerykanie mają powody, by nie cieszyć się z takiego obrotu sprawy. “Miękka regulacja” poprzez “wypracowanie najlepszych praktyk” może w praktyce oznaczać bardzo bliską współpracę firm i rządu. Kiedy pojawiły się pierwsze wątpliwości wobec CISPA, firmy takie, jak Microsoft i Facebook, otwarcie pochwalały ustawę. Możliwe, że władze USA, nie posługując się prawem, uzyskają od firm to, czego chcą. Taka regulacja poza prawem ma poważną wadę – trudniej ją krytykować i kontrolować w warunkach, jakie daje demokracja.

Z drugiej strony trzeba przyznać, że USA to kraj, który mógłby najbardziej ucierpieć z powodu cyberataku, a doniesienia dotyczące szkodników Flame i Stuxnet sugerują, że Stany już zamieszały się w pierwszą cyberwojnę. Barack Obama może być jedną z osób, które wiedzą wszystko o tej cyberwojnie, i możliwe, że ma on powody, by obawiać się o cyberbezpieczeństwo.

Pamiętajmy jeszcze, że prędzej czy później także władze UE wezmą się za cyberbezpieczeństwo.

Opracowanie: Marcin Maj
Na podstawie: The Hill, Washington Post
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.