Izrael może powstrzymać tylko międzynarodowy bojkot

Opublikowano: 18.05.2018 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 358

W wywiadzie dla “Sputnika” tureccy eksperci skomentowali eskalację napięcia na Bliskim Wschodzie spowodowaną działaniami Izraela w Syrii i na granicy ze Strefą Gazy.

Politolog, ekspert Ośrodka Badań Bliskiego Wschodu i Afryki przy Instytucie „Turcja 21 wiek” Yasim Athoglu podkreślił, że Izrael zdecydował się na agresywną politykę zagraniczną, korzystając z niestabilnej sytuacji w regionie, zamiast zasiąść do stołu rozmów w celu znalezienia drogi uregulowania konfliktu.

„Na przykład przeprowadził nalot na Syrię. Islamski świat w żaden sposób na to nie zareagował. Izrael, który dokonuje dziś podobnych rzeczy, może jutro przy wsparciu USA pójść jeszcze dalej w ramach swojej ekspansjonistycznej strategii w regionie, mimo że jego działania nie mają żadnej podstawy prawnej. Weźmy sytuacje na Wzgórzach Golan: od ponad 40 lat znajdują się pod okupacją Izraela. W powstałej dziś sytuacji Tel Awiw zaatakował Damaszek, wykorzystując w charakterze pretekstu zagrożenie ze strony Iranu względem tego terytorium. I ten krok nie ma żadnych podstaw prawnych”.

Według jego słów milcząca reakcja islamskiego świata w odpowiedzi na ostatnie naloty Izraela na irańskie pozycje w Syrii, będące bezpośrednim naruszeniem prawa międzynarodowego, dodała mu pewności siebie i doprowadziła do sytuacji, jaką obserwujemy dziś na granicy izraelsko-palestyńskiej.

„Brak reakcji na bombardowania Damaszku i dość słabe reakcje na decyzję w sprawie Jerozolimy będą sprzyjać dalszemu rozwojowi izraelskiej ekspansjonistycznej polityki. Za jakiś czas Tel Awiw podejmie próbę objęcia kontrolą pozostałe obszary Palestyny, co z kolei może doprowadzić do jeszcze większych ofiar wśród Palestyńczyków” — powiedział Athoglu.

Komentator polityczny Ali Ergin Demirhan podkreślił z kolei, że decyzja o przeniesieniu amerykańskiej ambasady do Jerozolimy stała się „gwoździem do trumny idei powstania dwóch państw dla dwóch narodów, w którą mało kto wierzył. Niedawne wydarzenia ostatecznie udowodniły, iż ten projekt nie ma racji bytu. Teraz trzeba wypracować nowe podejście w rozwiązaniu kwestii palestyńskiej. Niewykluczone, że wszystko idzie w kierunku utworzenia jednego państwa, o którym przez długi czas mówili różni uczestnicy palestyńskiego ruchu oporu i intelektualiści. I wszystko wskazuje na to, że proces ten może być nader bolesny i krwawy”.

Jak powiedział Demirhan, najskuteczniejszym krokiem w kierunku powstrzymania agresywnej działalności Izraela może stać się międzynarodowy wojskowy, gospodarczy i polityczny bojkot tego kraju, na podobieństwo bojkotu RPA.

„Mamy przed oczami Południową Afrykę. Dużą rolę w obaleniu apartheidu i wykorzenieniu rasowej dyskryminacji w Południowej Afryce pod przewodnictwem Mandeli odegrało ogłoszenie bojkotu i wycofanie z kraju inwestycji. W przypadku Izraela problem może zostać rozwiązany za pośrednictwem bojkotu organizacji i struktur reprezentujących oficjalne władze Izraela we wszystkich sferach — wojskowej, gospodarczej i dyplomatycznej. Mówimy tu o bojkocie międzynarodowym. Rzecz w tym, że nawet jeśli będziemy stosować wobec Izraela najtwardszą retorykę, okupacyjne działania z jego strony, zabójstwa cywilów nie ustaną dopóty dopóki będziemy korzystać z jego technologii wojskowych, dotrzymywać umów w sferze zbrojeniowej, handlować z nim bronią i zamykać oczy na działalność firm, które inwestują w okupowane terytoria, co narusza rezolucje ONZ. Izrael powstrzymać może tylko bojkot międzynarodowy” — zakończył Demirhan.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.