Hamas i inna bitwa o Gazę

Opublikowano: 25.10.2023 | Kategorie: Historia, Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1786

Tragedia Izraela i tragedia Gazy przypominają mi o bitwie o Gazę – zbrojnym konflikcie między Palestyńczykami latem 2007 roku, trwającym kilka dni, w wyniku którego Hamas przejął kontrolę nad Gazą. Opowiadali mi o nim dość szczegółowo Palestyńczycy przy kolacji składającej się z baraniny z ryżem i cebulą serwowanej przez grupę rumuńskich zakonnic w Jerozolimie kilkanaście lat temu. Bitwa o Gazę 16 lat temu była krótką – trwała niespełna 6 dni, ale krwawą walką o władzę między Al Fatah i Hamasem. Wielu przegranych rodaków Hamas zabił, ale ulubioną formą rozliczeń z rywalami było przestrzeliwanie kolan – praktyka stosowana przez mafię.

Organizacja Human Rights Watch oskarżyła obie strony o naruszenie prawa międzynarodowego i działania uznane za zbrodnie wojenne. Bojownicy Fatahu i Hamasu strzelali do osób postronnych, także w szpitalach, dokonywali publicznych egzekucji jeńców, zrzucali więźniów z wieżowców. Palestyńskie Centrum Praw Człowieka i Amnesty International udokumentowały wiele przypadków uprowadzeń i tortur ludzi przez bojowników Hamasu.

Dwa dni po przejęciu przez Hamas kontroli nad Strefą Gazy szkoła i klasztor należące do maleńkiej społeczności rzymskokatolickiej w Strefie Gazy zostały splądrowane, i spalone. Ruch islamistyczny o nazwie Jihadia Salafiya zaczął egzekwować prawo islamskie w Gazie. Szejk Abu Saqer powiedział, że chrześcijanie będą mogli mieszkać w Strefie Gazy tylko wtedy, gdy zaakceptują prawo islamskie, a chrześcijanie angażujący się w działalność misyjną będą surowo traktowani. Wkrótce nastąpiły dziesiątki ataków na cele chrześcijańskie, w tym zakłady fryzjerskie, sklepy muzyczne i szkoły. Zamordowano właściciela jedynej chrześcijańskiej księgarni w Gazie. W lutym 2008 r. bandyci wysadzili bibliotekę YMCA w Strefie Gazy.

Bitwa o Gazę faktycznie podzieliła kontrolę nad palestyńskimi terytoriami na Zachodni Brzeg rządzony przez Autonomię Palestyńską i Gazę rządzoną przez Hamas. Wedle danych Palestyńskiego Centrum Praw Człowieka w konflikcie zginęło co najmniej 161 osób, a ponad 700 zostało rannych. W większości przypadków były to rany nie do wyleczenia: kula w głowę nie była w opinii Hamasu dostateczną karą – tak mi to tłumaczyli sami Palestyńczycy.

Podczas gdy Fatah i Organizacja Wyzwolenia Palestyny były zwolennikami porozumień z Oslo, podpisanych we wrześniu 1995 roku przez Rabina, Peresa i Arafata w sprawie autonomii palestyńskiej na Zachodnim Brzegu i w Gazie, jako przejściowego kroku na drodze do stworzenia państwa palestyńskiego, Hamas był od początku tym porozumieniom przeciwny. Układ z Oslo Rabin przypłacił życiem w listopadzie 1995 z rąk żydowskiego ekstremisty, który uważał porozumienie za zdradę. Za zdradę uważał układ z Oslo także Hamas.

Następcą Yassera Arafata, prezydenta Autonomii Palestyńskiej, który zmarł w 2004 roku, został w wyniku wyborów zbojkotowanych przez Hamas sprawujący do dziś tę funkcję Mahmoud Abbas, absolwent Uniwersytetu Lumumby w Moskwie. Jak wynika z dokumentu odkrytego w Archiwum Mitrochina, gdzie jest zarejestrowany jako agent „Krotow”, we wrześniu 2016 r. wyszło na jaw, że Abbas mógł pracować dla KGB już w 1985 roku w Damaszku.

Abbas potwierdził, że odrzucił izraelską ofertę dotyczącą państwa palestyńskiego na prawie 95% Zachodniego Brzegu. We wrześniu 2008 roku premier Izraela Olmert przedstawił mu mapę wyznaczającą granice proponowanego państwa Autonomii Palestyńskiej, w ramach którego Izrael miał zaanektować 6,3% Zachodniego Brzegu i zrekompensować to Palestyńczykom 5,8% (wzięte z terenów Izraela sprzed 1967 roku). Abbas przyznał, że z miejsca tę ofertę odrzucił. W październiku 2011 roku powiedział, że jego kontroferta zezwalała Izraelowi na aneksję 1,9% Zachodniego Brzegu.

W 2016 roku Abbas powtórzył w Parlamencie Europejskim plotkę, jakoby rabini w Izraelu nawoływali do zatruwania palestyńskich studni. Następnego dnia wycofał to oświadczenie, uznał je za fałszywe.

Często pojawiają się zarzuty, że urzędnicy Autonomii Palestyńskiej, w tym Abbas, systematycznie defraudowali fundusze publiczne. Uważa się, że gigantyczna korupcja przywództwa Fatahu przyczyniła się do przekonującego zwycięstwa Hamasu w wyborach parlamentarnych w styczniu 2006 roku.

W sierpniu 2023 roku przemawiając przed Radą Rewolucyjną Fatahu, Abbas stwierdził, że Hitler zabijał Żydów ze względu na ich „rolę społeczną” jako lichwiarzy, a nie z powodu antysemityzmu.

Autorstwo: Andrzej Lubowski
Zdjęcie: The Israel Project (CC BY-SA 2.0)
Źródło: StudioOpinii.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.