Irańczycy przeciwko racjonowaniu benzyny

Opublikowano: 17.11.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1957

Decyzja irańskich władz o racjonowaniu benzyny i sporym wzroście jej cen nie spodobała się społeczeństwu, stąd co najmniej w kilku tamtejszych miastach doszło do zamieszek. Polityka rządu nie spodobała się również parlamentowi, ponieważ zdaniem posłów zmiany mają być zbyt radykalne i dodatkowo przyjęte z pominięciem ich opinii.

https://www.youtube.com/watch?v=vdskj-zRU1k

Szef rządowej agencji planowania i budżetu, Mohammad Bagher Nobakht, poinformował wczoraj o wprowadzeniu nowych rządowych obostrzeń dotyczących dostępu do paliwa. Ma ono być od teraz racjonowane, zaś zakup benzyny poza wyznaczone limity będzie kosztował dużo więcej niż miało to miejsce dotychczas. W ten sposób władze Iranu chcą ograniczyć proceder wywożenia paliwa przez Irańczyków do sąsiednich państw, a także zamierzają przeznaczyć zyski z jego sprzedaży na rzecz zapomóg dla 70 proc. obywateli kraju.

Decyzja irańskich władz spotkała się z dezaprobatą parlamentarzystów. Uważają oni, że polityka rządu nie została wcześniej uzgodniona właśnie z nimi, oznacza zbyt radykalne podwyżki, a przede wszystkim została ona narzucona bez wcześniejszego powiadomienia społeczeństwa. Stąd część członków parlamentu zamierza podjąć kroki w celu powstrzymania racjonowania benzyny.

Na podwyżki cen zareagowało również społeczeństwo, stąd w wielu irańskich miastach doszło do sporych zamieszek, lub przynajmniej demonstracji wyrażających dezaprobatę wobec działań władz. Według medialnych doniesień śmierć w protestach w mieście Sirdżan poniosła jedna osoba, zaś miała ona zostać zastrzelona w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach. Ponadto Irańczycy manifestowali w Abadanie, Ahvazie, Bandar Abbas, Birjandzie, Gachsaranie, Choramszahrze, Mahszahrze, Maszhadzie i Szirazie.

Iran dotychczas zachowywał jedne z najniższych cen benzyny na świecie, co ma oczywiście związek z jego bogatymi złożami ropy naftowej. Sankcje ekonomiczne ze strony Stanów Zjednoczonych powodują jednak, że liczba odbiorców surowca jest bardzo ograniczona, natomiast sam kraj znajduje się w gospodarczej recesji. To wpływa oczywiście negatywnie na sytuację ekonomiczną Irańczyków.

Na podstawie: PressTv.com, AlJazeera.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.