Ile trwała doba 1,5 miliarda lat temu?

Opublikowano: 07.06.2018 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 622

Amerykańscy geolodzy odkryli, że w proterozoiku – około 1,4 miliarda lat temu – odległość Ziemi do Księżyca była o około 10 procent mniejsza niż teraz, a doba trwała zaledwie 18,7 godzin. Wyniki badania zostały opublikowane w “Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Amerykańscy geolodzy Stephen R. Meyers z Uniwersytetu Wisconsin w Madison i Alberto Malinverno z Uniwersytetu Columbia opracowali metodę, która z pomocą statystycznej analizy znanych danych geologicznych pozwoliła ocenić parametry orbity Ziemi w proterozoiku. W tym celu uczeni zbadali cykle Milankovica (określające zmiany we wzajemnym położeniu Księżyca, Ziemi, Słońca i innych ciał Układu Słonecznego na przestrzeni większych odcinków czasu) na podstawie składu geologicznego skał tworzących formację Xiaoling liczących około 1,4 miliarda lat. Maksymalną uwagę geolodzy udzielili zawartości miedzi i aluminium w próbkach łupka czarnego i krzemionkowego, na których okresowe zmiany klimatu na Ziemi odcisnęły największe piętno.

Z powyższych danych uczonym udało się obliczyć z bardzo wysoką dokładnością główne parametry orbity ziemskiej, okresowość jej wahań, a także czas trwania doby i odległość Ziemi od Księżyca.

Okazało się, że 1,4 miliard lat temu doba trwała 18,7 godzin, a odległość od Ziemi do Księżyca — 341 tysięcy kilometrów (teraz — ponad 384 tysiące kilometrów). Błąd statystyczny tych i innych danych wyniósł około jednego procenta, a w niektórych przypadkach nawet mniej.

Autorzy pracy zauważają, że zaproponowana przez nich metoda pozwala ilościowo (z dość niedużym prawdopodobieństwem błędu) ocenić parametry ruchu Ziemi w Układzie Słonecznym — zarówno czasowe, jak i przestrzenne. Dzięki niej udało się znacznie sprecyzować dane dotyczące dynamiki Układu Słonecznego na stosunkowo wczesnych etapach jego rozwoju.

Źródło: pl.SputnikNews.com


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.