Ile trwała doba 1,5 miliarda lat temu?

Opublikowano: 07.06.2018 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 13

Amerykańscy geolodzy odkryli, że w proterozoiku – około 1,4 miliarda lat temu – odległość Ziemi do Księżyca była o około 10 procent mniejsza niż teraz, a doba trwała zaledwie 18,7 godzin. Wyniki badania zostały opublikowane w “Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Amerykańscy geolodzy Stephen R. Meyers z Uniwersytetu Wisconsin w Madison i Alberto Malinverno z Uniwersytetu Columbia opracowali metodę, która z pomocą statystycznej analizy znanych danych geologicznych pozwoliła ocenić parametry orbity Ziemi w proterozoiku. W tym celu uczeni zbadali cykle Milankovica (określające zmiany we wzajemnym położeniu Księżyca, Ziemi, Słońca i innych ciał Układu Słonecznego na przestrzeni większych odcinków czasu) na podstawie składu geologicznego skał tworzących formację Xiaoling liczących około 1,4 miliarda lat. Maksymalną uwagę geolodzy udzielili zawartości miedzi i aluminium w próbkach łupka czarnego i krzemionkowego, na których okresowe zmiany klimatu na Ziemi odcisnęły największe piętno.

Z powyższych danych uczonym udało się obliczyć z bardzo wysoką dokładnością główne parametry orbity ziemskiej, okresowość jej wahań, a także czas trwania doby i odległość Ziemi od Księżyca.

Okazało się, że 1,4 miliard lat temu doba trwała 18,7 godzin, a odległość od Ziemi do Księżyca — 341 tysięcy kilometrów (teraz — ponad 384 tysiące kilometrów). Błąd statystyczny tych i innych danych wyniósł około jednego procenta, a w niektórych przypadkach nawet mniej.

Autorzy pracy zauważają, że zaproponowana przez nich metoda pozwala ilościowo (z dość niedużym prawdopodobieństwem błędu) ocenić parametry ruchu Ziemi w Układzie Słonecznym — zarówno czasowe, jak i przestrzenne. Dzięki niej udało się znacznie sprecyzować dane dotyczące dynamiki Układu Słonecznego na stosunkowo wczesnych etapach jego rozwoju.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o