Google i Facebook podpisały nowy kodeks etyczny

Opublikowano: 08.11.2018 | Kategorie: Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2082

Wynalazca sieci WWW, Tim Berners-Lee, przekonał Google’a i Facebooka do zaakceptowania nowych zasad etycznych, dotyczących poszanowania danych i prywatności użytkowników Internetu.

Powołana do życia przez Bernersa-Lee organizacja World Wide Web Foundation naciskała na technologicznych gigantów, tak aby podpisali nową umowę, będącą zbiorem podstawowych zasad, które wyznaje twórca sieci WWW.

Berners-Lee krytycznie odnosi się do wielu problemów, które nękają współczesny Internet i twierdzi, że nowy kodeks etyczny może zmusić prywatne firmy i rządy państwowe do zaprzestania niewłaściwych praktyk.

Podczas poniedziałkowej konferencji Web Summit w Lizbonie, twórca sieci WWW wygłosił przemówienie, w którym wyraźnie zaakcentował obecne problemy Internetu: “Wszystko poszło nie tak. Mamy problemy z prywatnością i nadużywaniem danych osobowych. Użytkownicy mogą być profilowani i manipulowani przez sprytne i uciążliwe reklamy. Na stronach internetowych łatwo napotkać fałszywe społeczności złożone z fałszywych ludzi z fałszywymi pomysłami, wierzącymi w fałszywe wartości.”

Zasady zaproponowane przez Bernersa-Lee obejmują m.in.: swobodny dostęp do sieci dla każdego, szanowanie danych osobowych i prywatności użytkowników oraz rozwój technologii “wydobywających z ludzi to, co najlepsze”.

Oprócz Facebooka i Google, Fundacja World Wide Web zwróciła się również do rządu francuskiego oraz polityków, m.in. byłego premiera Wielkiej Brytanii, Gordona Browna. Dyrektor generalny fundacji, Adrian Lovett, przyznał, że wraz z Timem Bernersem-Lee spotkali się na początku 2018 roku z właścicielem Facebooka, Markiem Zuckerbergiem, w celu przedyskutowania nowego kodeksu zasad. Niebawem ma dojść też do spotkania z szefem Google, Sundarem Pichai.

Twórca sieci WWW bardzo krytycznie ocenia wpływ dwóch gigantów technologicznych na rozwój Internetu. W jednym z niedawnych wywiadów ostrzegał przed firmami z Doliny Krzemowej monopolizującymi przestrzeń cyfrową i zaznaczył, że jego kolejnym projektem jest zdecentralizowanie sieci, co naturalnie wiązałoby się z obaleniem dominacji Facebooka i Google.

Adrian Lovett dodał, że nowy kodeks jest tylko pierwszym z kilku etapów naprawy funkcjonowania Internetu, który w coraz mniejszym stopniu odzwierciedla wizję założyciela sieci WWW.

Autorstwo: ZychMan
Na podstawie: BusinessInsider.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.