Gazprom przejmuje niemieckie firmy gazowe

Opublikowano: 07.12.2013 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 708

Gazprom uzyskał zgodę na przejęcie pełnej kontroli nad dwoma niemieckimi spółkami zajmującymi się przesyłem i sprzedażą gazu – Wingas i WIEH. Zgodę na przejęcie niemieckich firm gazowych wyraziła Komisja Europejska.

Komisja stwierdziła, że planowane transakcje nie budzą żadnych obaw o konkurencję na rynku europejskim.

Na mocy podjętej przez KE decyzji rosyjski koncern gazowy Gazprom stanie się 100-procentowym właścicielem niemieckiej spółki Wingas, kontrolowanej obecnie wspólnie przez Wintershall (właścicielem jest niemiecki BASF) i Gazprom. Zajmuje się ona sprzedażą hurtową i detaliczną gazu w Niemczech, Austrii i Czechach oraz kilku innych krajach zachodniej Europy. Wingas posiada również magazyny gazu w Niemczech i Austrii.

Porozumienie oznacza m.in., że Gazprom stanie się właścicielem gazociągu OPAL (Ostsee-Pipeline-Anbindungs-Leitung), który łączy Nord Stream z niemiecką siecią przesyłową. Liczy 470 km i biegnie wzdłuż granicy z Polską do granicy z Czechami, gdzie łączy się z systemem przesyłu gazu tego kraju. W ten sposób gaz z Nord Stream można również dostarczać do Czech, a stamtąd – do Polski i na Słowację. OPAL jest obecnie wspólnym projektem dwóch firm: Wingas (80 proc.) i E.ON Ruhrgas (20 proc.).

Gazprom zwiększy też do 100 proc. udziały w handlującej gazem firmie WIEH, kontrolowanej wspólnie przez Wintershall i Gazprom. Zajmuje się ona kupnem gazu od Gazpromu i dostarczaniem go do odbiorców w Niemczech. KE zgodziła się też na przejęcie udziałów w spółkach WINZ i Wintershall Services, które są spółkami-córkami Wintershall. WINZ jest zaangażowana w poszukiwania i wydobycie ropy i gazu na Morzu Północnym. Wintershall Service z kolei zapewnia pracowników platform i usługi serwisowe dla WINZ.

Autor: pł
Na podstawie: PAP
Źródło: Niezależna.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. supertlumacz 07.12.2013 12:40

    Republika Czeska w pewnym stopniu uniezależniła się od spodziewanych perturbacji w dostawach rosyjskiego gazu związanych desperacką sytuacją kraju tranzytowego Ukrainy.

    Cóż za mądry kraj! Oprócz tego kupują od Rosji elektrownie atomowe, najbezpieczniejszy rodzaj energii przy braku aktywności tektonicznej, na co od dawna skarżą się prymitywni Austriacy urządzając protesty w sprawie ich lokalizacji na terenach przygranicznych.. Już prostaczek Adolf Hitler skarżył się w Mein Kampf że większość profesjonalistów – lekarze, adwokaci, jubilerzy itp – w Wiedniu ma czeskie nazwiska

    Katastrofa w Czarnobylu była zbiegiem okoliczności – przestarzała technologia alarmowa i rozprzężenie dyscyplinarne spowodowane pieriestrojką. W naszym rejonie geograficznym energia atomowa jest najbardziej bezpieczna. Wykorzystuje to Francja mimo że jej terytorium jest bardziej narażone na kataklizmy niż niemieckie.

    Nie wątpię że niemieccy inżynierowie wiedzą o tym i stosowanie przez Niemcy wiatraków i elektrowni konwencjonalnych jest wymuszone przez USA.

  2. elim 07.12.2013 13:18

    A awaria w Fukushimie też pewnie była zbiegiem okoliczności, tak samo jak i inne awarie w elektrowniach atomowych… A w Polsce nie ma żadnej aktywności tektonicznej…

  3. Luk 07.12.2013 19:05

    Podobno są coraz to większe problemy z zaopatrywaniem się w uran czy pluton. Elektrownie atomową buduje się długo, a globalny reset tuż za rogiem. Lepiej byłoby zainwestować w elektrownie oparte na grafenie. Z tego co słyszałem Chiny przodują w tej technologii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.