Francuzi kończą w Mali

Opublikowano: 25.02.2013 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 348

Wszystko wskazuje na to, że francuska operacja wojskowa w Mali trwająca od stycznia 2013 roku, dobiega końca. Jak donosi BBC prezydent Francji poinformował, że udało się odnieść szereg znaczących zwycięstw nad bojownikami.

Prezydent Francois Hollande poinformował, że operacja w Mali wchodzi w swoją końcową fazę. Francuskie siły po ciężkich walkach z członkami Al.-Kalidy w górach Iforas odniosły sukces i zbliżają się do końca operacji. Od 11 stycznia Francja wysłała do opanowanej przez islamskich bojowników północy Mali cztery tysiące żołnierzy. Dotychczas udało im się odbyć z rąk bojowników strategiczne miasta Gao, Kidal i Timbuktu.

Jak donosi BBC ważną rolę w operacji odegrały także siły Czadu, które wsparły francuskie oddziały w walce z bojownikami. Co więcej rząd Josepha Djimrangara Dadnadjia (premiera Czadu), zapowiedział wysłanie dwóch tysięcy żołnierzy aby wspomóc Afrykańską Ligę Pomocy dla Misji w Mali. W jej działalność zaangażowały się już najważniejsze państwa regionu: Nigeria, Burkina Faso, Niger, Liberia i Senegal. W całość operacji zaangażowały się również siły USA prowadząc rozpoznanie pozycji bojowników przy pomocy dronów.

Opracowanie: Paweł Rzewuski
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC By-SA 3.0

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. poprostujakub 25.02.2013 11:16

    Francja zajęła malijskie kopalnie złota, więc może się już spłacić Niemcom 😉

  2. Koleś 26.02.2013 09:40

    Nie ma to jak w imię czegoś tam odzyskać dawne kolonie.

  3. lz 26.02.2013 10:56

    Nie ma to jak nazwać terrorystami rdzennych mieszkańców terenów, na których chce się wydobywać surowce i bogactwa naturalne. Dla mnie Hollande niczym nie różni się od Hitlera czy Stalina.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.