Francja straciła umowę wojskową na 100 mld dolarów

Opublikowano: 18.09.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1985

To może być jeden z największych wstrząsów dyplomatycznych w stosunkach między Francją, USA, Australią i Wielką Brytanią. Wszystko przez nową umowę na dostarczenie sprzętu wojskowego, z której wyłączone zostało państwo rządzone przez Emmanuela Macrona.

Umowa wojskowa zawarta między USA, Australią i Wielką Brytanią, doprowadziła do zerwania kontraktu na zakup francuskich okrętów podwodnych. Zdaniem polityków znad Sekwany, jest to wielki cios w stosunki między całą Europą a Stanami Zjednoczonymi, w kontekście strategii wojskowej wobec regionu Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku.

Jak donosi agencja Associated Press zerwana przez Australię umowa na zakup od francuskiego koncernu Naval Group konwencjonalnych okrętów podwodnych, opiewała na kwotę około 100 miliardów dolarów.

Styl w jakim doszło do jej zerwania, także pozostawia wątpliwości, ponieważ premier Australii – Scott Morrison po prostu wysłał list do Emmanuela Macrona, w którym jak gdyby nigdy nic poinformował, że zrywa kontrakt.

Według komentatorów, sytuacja ta spowodowała, że relacje francusko-amerykańskie są obecnie w „największym kryzysie co najmniej od trzech ostatnich prezydentur w USA”.

Wydarzenie to jest ponadto wyparciem Francji ze strategii wokół Indo-Pacyfiku na korzyść Wielkiej Brytanii, która choć nadal jest częścią Europy, nie należy już do UE, zatem jest traktowana jako naturalny biznesowo-polityczny rywal dla Paryża i Berlina.

Autorstwo: Marcin Kozera
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Dandi1981 18.09.2021 14:17

    Usa są top 1 mocarstwem aby nim pozostać blokują inne mocarstwa jak chiny i Rosja teraz ta UE która też może stać się supermocarstwem w przyszłości i już trzeba blokować na rzecz pewnego sojuszu USA uk Australia Canada.

  2. vannamond 19.09.2021 12:57

    Poraza że kraje które po ww2 zmasakrowaly w ofensywnych wojnach miliony ludzi na całym świecie łamią w biały dzień porozumienie o nierozprzestrzenianiu celem ‘obrony’ przed krajem ktory w swojej długiej historii de facto nikogo nie zaatakował. I wszyscy przechodzą nad tym do porządku dziennego. Naturalnym krokiem teraz powinno byc przekazanie przez Chiny technologii jądrowej Kubie, Iranowi lub Syrii. A i Polska powinna się koło tego zakręcić.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.