Finlandia rozpoczyna testowanie cyfrowych paszportów

Opublikowano: 09.09.2023 | Kategorie: Prawo, Turystyka i podróże, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3459

Pasażerowie lotów Finnair z Finlandii do Wielkiej Brytanii mogą teraz przejść kontrolę graniczną za pomocą paszportu cyfrowego (DTC) w swoich smartfonach. Ten innowacyjny projekt, pierwszy na świecie, przyspiesza proces kontroli i przetwarzania dokumentów na lotnisku o 30%. Aby skorzystać z DTC, pasażerowie muszą pobrać specjalną aplikację. UE oczekuje, że do 2030 r. 80% pasażerów linii lotniczych będzie korzystać z DTC w przypadku lotów międzynarodowych.

DTC to cyfrowa wersja paszportu fizycznego. Rzecznik fińskiej Straży Granicznej powiedział, że pilot DTC umożliwi pasażerom lotów Finnair do Londynu, Edynburga i Manchesteru szybsze przejście kontroli granicznej. Po raz pierwszy na świecie paszporty cyfrowe DTC zostaną zweryfikowane w rzeczywistych warunkach kontroli granicznej.

Zgodnie ze standardami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, która opracowuje również globalny system paszportów cyfrowych, program wymaga od fińskich podróżnych pobrania aplikacji (FIN DTC Pilot), zarejestrowania się w Komendzie Głównej Policji na lotnisku Vantaa, zaktualizowania zdjęcia paszportowego i dostarczenia innych wymaganych dokumentów informację fińskiej Straży Granicznej na 36 godzin przed wyjazdem. Na lotnisku technologia rozpoznawania twarzy zweryfikuje następnie tożsamość, co według władz przyspieszy obsługę lotniska o ponad 30%.

Szacuje się, że setki tysięcy ludzi gubi lub uszkadza paszporty podczas podróży i potrzebuje pilnie dokumentów podróży. Jest to nie tylko niewygodne i stresujące, ale także kosztowne. W ciągu roku wydanie dokumentów tymczasowych kosztowało brytyjskich turystów za granicą 5 milionów funtów (ok. 6,2 miliona dolarów).

Wersja cyfrowa ma oczywiste wady. Musisz więc mieć urządzenie do przechowywania paszportu cyfrowego. Jednocześnie nie ma potrzeby martwić się koniecznością ostrożnego obchodzenia się z fizycznym paszportem. Ponieważ w ostatnich latach wiele wiz i innych dokumentów podróży przeszło na wersję cyfrową, korzystanie z paszportu cyfrowego wydaje się logicznym kolejnym krokiem.

Chorwacja dołączy do projektu, zapewniając podróże DTC mieszkańcom latającym z międzynarodowego lotniska w Zagrzebiu jeszcze w tym roku. Podobną inicjatywę wdrożono pomiędzy Holandią a Kanadą przy użyciu technologii blockchain. Jednak wraz z nadejściem pandemii program został zawieszony i nie został wznowiony. Unia Europejska ma nadzieję, że do 2030 r. 80% pasażerów linii lotniczych będzie korzystać z DTC podczas lotów w jej obszarze.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.